Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
16 grudnia 2018, Albina, Zdzislaw

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Ukraińska delegacja Bytomiu

Ukraińska delegacja Bytomiu Data publikacji: 11 maja 2017Jak zakładać firmy i tworzyć miejsca pod inwestycje – to główne tematy rozmów delegacji ukraińskiej, która wczoraj, 10 maja, odwiedziła Bytom.

Członkowie administracji państwowej i samorządowej z Ukrainy zainteresowani byli m.in. tym, jak prowadzi się firmę w ramach Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości i jak pozyskać pieniądze na biznes, korzystając z dotacji Powiatowego Urzędu Pracy. Odwiedzili również Bytomską Agencję Rozwoju Inwestycji. W trakcie oglądania terenów Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej pytali o obowiązujące w naszym mieście ulgi i ułatwienia dla przedsiębiorców.

Wizyta była jednym z elementów projektu Ministerstwa Rozwoju „Wzrost atrakcyjności inwestycyjnej Ukrainy oraz konkurencyjności regionów”, w ramach którego ministerstwo powołało zespół doradców pomagających przedsiębiorcom na Ukrainie rozwijać biznes. Tworzą go  przedstawiciele: Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Kieleckiego Parku Technologicznego, a także kilku polskich miast, w tym Bytomia. 

„Misja gospodarcza” zaczęła się już w ubiegłym roku. Polscy doradcy jesienią 2016 odwiedzali ukraińskie miasta, uczestniczyli w seminariach gospodarczych. W kwietniu 2017 r. zaproponowali Ukraińcom m.in. utworzenie Regionalnych Centrów Wspierania Przedsiębiorczości. Miałyby one za zadanie wziąć na siebie kontakty pomiędzy urzędnikami i przedsiębiorcami, prowadzić doradztwo konsultingowe, szkolenia dla przedsiębiorców oraz pozyskiwać pieniądze z zagranicznych programów pomocowych.

W ramach delegacji w Polsce ukraińska delegacja wzięła udział również w Europejskim Kongresie Gospodarczym, który do piątku, 12 maja, potrwa w Katowicach.

 


Galeria zdjęć:Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: Katarzyna Lis

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.