Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
11 grudnia 2018, Waldemar, Damazy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Układ Urbanistyczny

Układ Urbanistyczny Data publikacji: 9 grudnia 2013Z rogów prostokątnego rynku wybiegały pod kątem prostym po dwie ulice, a ponadto dwie w połowie dłuższych boków - z pierzei północnej i południowej. Kościół farny ulokowany był poza rynkiem co przemawia za jego przedlokacyjnym pochodzeniem. Dzisiejszy wygląd rynku - mocno odbiegający od pierwotnego - jest wynikiem przebudów po II wojnie światowej. Główna zmiana to wyburzenie ogromnego kwartału zabudowy w pierzei zachodniej, co spowodowało, że dzisiejszy rynek jest dwa razy większy od średniowiecznego! Właśnie w tej pierzei stał ostatni z bytomskich ratuszy, pochodzący z 1877 roku. Tamże znajdował się co najmniej jeden jego poprzednik, natomiast z przeprowadzonych na płycie rynku wykopalisk wiemy, że co najmniej do XVI wieku niewielki murowany ratusz znajdował się pośrodku placu.

Pod koniec XIII wieku miasto otrzymało mury obronne z łamanego kamienia, z łupinowymi basztami. Fortyfikacje wzmocniono w XVI wieku wałem ziemnym. W skład fortyfikacji wchodził nieistniejący od kilkuset lat zamek książęcy. Ostatecznie jego położenie na placu Grunwaldzkim (w pobliżu rynku) potwierdziły niedawne badania archeologiczne. Do miasta prowadziły trzy bramy: Pyskowicka, Gliwicka i Krakowska. Mury obronne miasta wyburzono już w pierwszej połowie XIX wieku, do dziś zachowały się zaledwie małe fragmenty. Pamiątką po warownym grodzie są nazwy ulic: Wałowej i Murarskiej (poprawnie: Murnej). Średniowieczne nazwy zachowały również Krakowska, Gliwicka, Krawiecka, Browarniana i Rzeźnicza.

Pamiątką po rozwoju przestrzennym Bytomia na przełomie XIX i XX wieku jest imponujący ciąg placów prowadzący od Rynku poprzez plac Grunwaldzki, plac Sobieskiego do placu Akademickiego, uzupełniony leżącym nieco na uboczu wytwornym placem Słowiańskim. Natomiast ścisłe centrum tworzy od drugiej połowy XIX wieku po dziś dzień położony na zachód od rynku plac Kościuszki (pierwotnie zwany Bulwarem) wraz z głównym deptakiem miasta - ulicą Dworcową.


Autor: Tomasz Sanecki

Zobacz również:

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.