Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 października 2017, Piotra, Michala, Ziemowita

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Śląskie smaki, śląskie wice. Zapraszamy na Biesiadę Rozbarską

Miłośników dobrej zabawy zapraszamy na pięciogodzinny maraton ze śląskim humorem, śląską kuchnią oraz wieloma innymi atrakcjami. Już 20 października we wnętrzu zrewitalizowanej Cechowni byłej KWK Rozbark odbędzie się kolejna Biesiada Rozbarska.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Uczczą pamięć Sławomira Książka

Uczczą pamięć Sławomira Książka Data publikacji: 20 października 2016Prawykonanie „Requiem” Bogdana Kurowskiego poświęconego pamięci, zmarłego w 2001 roku, Sławomira Książka odbędzie się 22 października w kościele pw. św. Trójcy w Bytomiu przy ul. Piekarskiej. Początek koncertu w ramach Tygodnia Papieskiego o godz. 19.15.

„Requiem” in memoriam to dzieło składające się z 25 części obrazujących przebieg życia Sławomira Książka. Utwór zawiera również kilka fragmentów poświęconych innym wybitnym postaciom polskiej wokalistyki Bogdanowi Paprockiemu i Edmundowi Kossowskiemu. Prawykonanie tego dzieła z udziałem solistów, chóru i orkiestry odbędzie się 22 października o godz. 19.15 w kościele św. Trójcy w Bytomiu.

Sławomir Książek, wybitny pedagog, malarz, kolekcjoner, fotograf i przede wszystkim solista Opery Śląskiej zmarł 22 października 2001 roku. Przez 23 lata /1957-1980/ był solistą Opery Śląskiej. Należał do najwybitniejszych nauczycieli śpiewu operowego. Jego zaletą było niezwykłe „ucho wokalne”, które potrafiło „wysłyszeć” wszystkie niuanse i właściwości głosu śpiewaka-ucznia, a swoimi metodami doprowadzał jako jeden z nielicznych pedagogów do uzyskania przez ucznia naturalnej barwy właściwej dla jego aparatu wokalnego, bez naśladowania głosu pedagoga. Z kolei Bogdan Kurowski, autor „Requiem” in memoriam to pochodzący z Bytomia artysta Opery Śląskiej, również solista, uczeń Sławomira Książka. Chcąc uczcić jego pamięć, rozpoczął w 2013 roku komponowanie dzieła, które usłyszymy w najbliższą sobotę.

Nie przypadkowo autor utworu wybrał Bytom jako jedno z miast, w którym zaprezentowane zostanie jego dzieło. Sławomir Książek związany był i darzył szczególnym sentymentem trzy śląskie miasta – Gliwice, Zabrze i właśnie Bytom.

Autor: Tomasz Sanecki

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.