Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
20 lipca 2018, Czeslaw, Hieronim, Fryderyk

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Muzyczne lato w Parku Miejskim

Przez kolejne dwa miesiące w każdą niedzielę bytomski Park Miejski będzie rozbrzmiewać muzyką: klezmerską, rosyjską, grecką czy włoską.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Uczczą pamięć Sławomira Książka

Uczczą pamięć Sławomira Książka Data publikacji: 20 października 2016Prawykonanie „Requiem” Bogdana Kurowskiego poświęconego pamięci, zmarłego w 2001 roku, Sławomira Książka odbędzie się 22 października w kościele pw. św. Trójcy w Bytomiu przy ul. Piekarskiej. Początek koncertu w ramach Tygodnia Papieskiego o godz. 19.15.

„Requiem” in memoriam to dzieło składające się z 25 części obrazujących przebieg życia Sławomira Książka. Utwór zawiera również kilka fragmentów poświęconych innym wybitnym postaciom polskiej wokalistyki Bogdanowi Paprockiemu i Edmundowi Kossowskiemu. Prawykonanie tego dzieła z udziałem solistów, chóru i orkiestry odbędzie się 22 października o godz. 19.15 w kościele św. Trójcy w Bytomiu.

Sławomir Książek, wybitny pedagog, malarz, kolekcjoner, fotograf i przede wszystkim solista Opery Śląskiej zmarł 22 października 2001 roku. Przez 23 lata /1957-1980/ był solistą Opery Śląskiej. Należał do najwybitniejszych nauczycieli śpiewu operowego. Jego zaletą było niezwykłe „ucho wokalne”, które potrafiło „wysłyszeć” wszystkie niuanse i właściwości głosu śpiewaka-ucznia, a swoimi metodami doprowadzał jako jeden z nielicznych pedagogów do uzyskania przez ucznia naturalnej barwy właściwej dla jego aparatu wokalnego, bez naśladowania głosu pedagoga. Z kolei Bogdan Kurowski, autor „Requiem” in memoriam to pochodzący z Bytomia artysta Opery Śląskiej, również solista, uczeń Sławomira Książka. Chcąc uczcić jego pamięć, rozpoczął w 2013 roku komponowanie dzieła, które usłyszymy w najbliższą sobotę.

Nie przypadkowo autor utworu wybrał Bytom jako jedno z miast, w którym zaprezentowane zostanie jego dzieło. Sławomir Książek związany był i darzył szczególnym sentymentem trzy śląskie miasta – Gliwice, Zabrze i właśnie Bytom.

Autor: Tomasz Sanecki

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.