Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 stycznia 2019, Marta, Henryk, Mariusz

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Po raz trzeci zrekonstruują walki o Miechowice w 1945 roku

Ponad 130 rekonstruktorów z 25 grup rekonstrukcyjnych z Polski, Czech i Słowacji, wystawy oraz możliwość zwiedzania podziemnego przeciwlotniczego schronu. To tylko niektóre atrakcje podczas widowiska historycznego „Walki o Miechowice”, które odbędzie się 26 stycznia.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Uczcij rocznicę odzyskania niepodległości

Uczcij rocznicę odzyskania niepodległości Data publikacji: 8 listopada 2017Zbliża się jedno z najważniejszych świąt państwowych w naszym kraju. 11 listopada będziemy obchodzić 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Zapraszamy wszystkich mieszkańców do udziału w oficjalnych uroczystościach i imprezach towarzyszących obchodom Narodowego Święta Niepodległości.

Miejskie obchody Święta Niepodległości rozpoczną się już 6 listopada /godz. 13.00/ od projektu edukacyjnego „I była w tym Polska”, podczas którego uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej i Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej przedstawią w Bytomskim Centrum Kultury muzyczno – baletowy spektakl. Z kolei 10 listopada /godz. 18.00/  zapraszamy również do Bytomskiego Centrum Kultury na koncert muzyki polskiej w wykonaniu Orkiestry Wojskowej w Bytomiu oraz solistów: Karoliny Leszko i Bartłomieja Jaśkowskiego. Tuż przed koncertem odbędzie się uroczystość wręczenie Medali Miasta Bytomia.

W dniu Święta Niepodległości, 11 listopada zapraszamy na miejskie obchody, w których wezmą udział przedstawiciele władz miasta, Rady Miejskiej w Bytomiu, parlamentarzyści, a także wojskowa asysta honorowa 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu oraz Orkiestra Wojskowa w Bytomiu. Uroczystości rozpoczną się o 8.45 złożeniem kwiatów pod tablicą „Solidarności” przy ul. Pułaskiego 9, po której w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa /Pułaskiego 9/ odbędzie się msza święta za Ojczyznę. Tuż po mszy o 10.00 przedstawiciele władz miasta oraz Wojska Polskiego, a także mieszkańcy miasta przemaszerują pod pomnik „Wolności” /ul. Piłsudskiego/, gdzie zaplanowano oficjalne uroczystości związane ze Świętem Niepodległości.

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości zaplanowano 11 listopada również szereg imprez towarzyszących. O 10.00 na strzelnicy Zespołu Szkół Mechaniczno – Elektronicznych /plac Jana III Sobieskiego 1/ odbędzie się Obywatelski Konkurs Strzelecki organizowany przez Bractwo Kurkowe Grodu Bytomskiego. Z kolei o 11.11 w Parku Miejskim im. Franciszka Kachla bytomianie pobiegną w ramach IV Biegu Niepodległości. O 12.00 zaś zapraszamy do Beceku /Sala ToTu, plac Karin Stanek 1/ do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych wspólnie z zespołem „Paka Rycha”.

Kolejną imprezą towarzyszącą Narodowemu Świętu Niepodległości będzie jubileuszowy XX Międzynarodowy Turniej Piłki Wodnej Młodzików o „Puchar Niepodległości”. W turnieju wezmą udział cztery drużyny: gospodarz – WTS Polonia Bytom, a także zespoły z Łodzi i Lwowa. Turniej odbędzie się od 10 do 12 listopada na pływalni miejskiej przy ul. Parkowej 1.

Więcej szczegółów na załączonym PLAKACIE
PLAKAT_11listopada2017_druk.jpg

Autor: Tomasz Sanecki

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.