Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 stycznia 2019, Marta, Henryk, Mariusz

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Po raz trzeci zrekonstruują walki o Miechowice w 1945 roku

Ponad 130 rekonstruktorów z 25 grup rekonstrukcyjnych z Polski, Czech i Słowacji, wystawy oraz możliwość zwiedzania podziemnego przeciwlotniczego schronu. To tylko niektóre atrakcje podczas widowiska historycznego „Walki o Miechowice”, które odbędzie się 26 stycznia.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą Data publikacji: 8 maja 2018Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na wielu arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Leo Corde” nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki. Teraz ich reprezentant weźmie udział w Mistrzostwach Świata w walkach rycerskich.

Nasi rycerze mogą być stawiani za wzór waleczności i rycerskich umiejętności. Mimo że działają dopiero od 2016 roku, w ubiegłym roku ponad 50 razy stawali na podium podczas zawodów i turniejów. Dzięki wsparciu władz Bytomia możemy ich na co dzień spotkać na treningach w Szkole Podstawowej nr 45 w Bytomiu – Szombierkach. Aktywnie uczestniczą również w licznych pokazach, akcjach nawiązujących do historii naszego kraju, a także przybliżają tradycje związane z rycerstwem.

Do licznych sukcesów, jakie odnoszą bytomscy rycerze, warto dodać osiągnięcie Dawida Paszkiewicza, który będzie reprezentował Polskę na Mistrzostwach Świata w walkach rycerskich w federacji IMCF. Co ciekawe, do pojedynków każde państwo może wystawić tylko po trzech reprezentantów każdej płci. Jest to więc nie tylko ogromne wyróżnienie dla członka bytomskiego stowarzyszenia, ale potwierdzenie jego świetnych umiejętności.

Na mistrzostwach, które 11 maju odbędą się w szkockim Scone Palace, Dawid Paszkiewicz będzie walczył swoją ulubioną bronią – mieczem długim. Towarzyszyć będzie mu również inny reprezentant Leo Corde - Artur Dumnicki, który na co dzień związany jest z artylerią jako dowódca tej sekcji. Do Szkocji wyrusza by wesprzeć Rycerską Kadrę Polski w walkach masowych.

Trzymamy kciuki za naszych rycerzy, którzy już za kilka dni będą reprezentować nasz kraj w tak prestiżowych mistrzostwach, które przyciągają najlepszych zawodników z całej Europy.

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Daniel Yemet

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.