Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 lipca 2018, Alfred, Wincenty, Wlodzislaw

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Tutaj zaczęła się historia Bytomia

Tutaj zaczęła się historia Bytomia Data publikacji: 14 lipca 2016Dziewięć tablic poświęconych historii wzgórza i kościoła Świętej Małgorzaty stanie na placu Rocha Szajcy /skwer przy wzgórzu Św. Małgorzatki/. Już rozpoczął się ich montaż. W najbliższą niedzielę, 17 lipca odbędzie się ich uroczyste odsłonięcie o godzinie 12.15.

Wzgórze Świętej Małgorzaty zajmuje szczególne miejsce w historii Bytomia. Początki naszego miasta są związane właśnie z tym wzgórzem. Tablice przedstawiające historię wzgórza i kościoła z pewnością będą stanowić cenne źródło informacji dla mieszkańców i turystów - mówi Damian Bartyla, prezydent Bytomia.

Na ośmiu tablicach umieszczona będzie nie tylko historia kościoła na wzgórzu Świętej Małgorzaty, ale także opis dziejów samego wzgórza będącego kolebką naszego miasta. Dziewiąta tablica będzie przedstawiała Tympanon Jaksy, upamiętniający ufundowanie przez Bolesława Kędzierzawego kościoła w grodzie Bytomiu około 1163 roku. Tympanom znajdował się pierwotnie nad wejściem do kaplicy świętego Michała w opactwie ołbińskim we Wrocławiu. Po jego zburzeniu w XVI wieku fragmenty zachowanych detali zostały rozproszone po mieście. Podczas rozbiórki w 1962 roku pochodzących z XVIII wieku magazynów udało się odkryć tympanon. Do dziś stanowi on jedyne zachowane przedstawienie pierwszej świątyni, jaka stanęła w bytomskim grodzie na wzgórzu Świętej Małgorzaty. Jest to także bezcenny zabytek architektury, jeden z czterech zachowanych w Polsce romańskich tympanonów fundacyjnych. Obecnie przechowywany jest w zbiorach Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Zapraszamy mieszkańców Bytomia na uroczyste odsłonięcie tablic, które odbędzie się w niedzielę, 17 lipca /plac Rocha Szajcy przy wzgórzu Św. Małgorzatki/. Uroczystość rozpocznie się o 11.00 mszą świętą, po której o 12.15 nastąpi odsłonięcie tablic przez księdza proboszcza parafii pw. Świętej Małgorzaty Marka Pardona i prezydenta Bytomia Damiana Bartyli.

Materiały zebrali i opracowali na tablice dr Joanna Lusek i Maciej Droń, zaś opracowanie graficzne wykonał Waldemar Żyła.

W związku z uroczystościami na placu Rocha Szajcy w niedzielę, 17 lipca mogą wystąpić w rejonie kościoła utrudnienia z parkowaniem samochodów.

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Tomasz Sanecki

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.