Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
15 grudnia 2018, Nina, Celina, Walerian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Tomasz Zakrzewski

Tomasz Zakrzewski Data publikacji: 9 grudnia 2013W Bytomiu mieszkam od urodzenia, dlatego mój związek z tym miastem jest bardzo silny. Moje dziecięce wspomnienia to idylliczny obraz małych domków przy ulicy Wieczorka, w otoczeniu których spędziłem pierwsze lata swojego życia, oraz zupełnie odmienne obrazy związane z familokiem przy Łagiewnickiej, w którym mieszkali moi dziadkowie.

 

Pamiętam hałas tramwajów i to, jak biegałem z kolegami po nasypie kolejowym w sąsiedztwie ulicy Karola Miarki. W tym mieście znalazłem też swoją pierwszą pracę. Od współpracy z Operą Śląską, a następnie ze Śląskim Teatrem Tańca, rozpoczęła się moja kariera fotografa teatralnego. Bytom postrzegam jako przestrzeń odmienną od innych znanych mi miejsc, która w znaczny sposób determinuje moje spojrzenie na świat zewnętrzny. Bytom wzbudza moje zainteresowanie swoim dziedzictwem. Jestem pod wrażeniem tego, jak przemyślaną i wygodną przestrzeń pozostawili nam dawni urbaniści. Także obie szkoły, do których uczęszczałem w Bytomiu to budynki przedwojenne, podobnie jak szkoła mojej córki. To dobrze i źle zarazem.

Z jednej strony mam poczucie wyjątkowości tego miejsca poprzez kontakt z jego tradycją i historią. Ale z drugiej jest to dowód, że miasto na wiele lat zatrzymało się w rozwoju. A może wyjdzie nam to na dobre? Jeśli będziemy mieli szczęście, może przeskoczymy od secesji wprost do ambitnej nowoczesnej architektury? Co do przyszłości miasta, to cieszę się, że wreszcie dostrzegalne są zmiany w wielu sferach, zarówno tych widocznych w przestrzeni publicznej, jak remonty i inwestycje budowlane, jak również w sferze kultury i edukacji. Mam nadzieję, że Bytom zdoła się na nowo zdefiniować w dzisiejszych czasach i jego nowa formuła oznaczać będzie nową, lepszą markę miasta.

Tomasz Zakrzewski, fotograf

 Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.