Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
26 września 2018, Justyna, Łucja, Cyprian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Światowy Dzień Turystyki w bytomskich schronach

„Turystyka dla wszystkich – promocja powszechnej dostępności” to hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Turystyki, które odbędą się 27 września. Z tej okazji w naszym mieście będzie można zobaczyć schrony „Sosabowski” i „Träger”, które znajdują się na pl. Akademickim.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Tomasz Szemalikowski

Tomasz Szemalikowski Data publikacji: 9 grudnia 2013Fotografuję Bytom już od 20 lat. Jak to się zaczęło? Kiedy byłem mały, mój ojciec kręcił filmy, także o Bytomiu. Prosił mnie o pomoc, a ja pełniłem wówczas rolę pomocnika technicznego, przytrzymując mu statyw, albo blendę.

Spodobało mi się, ale sam po kilku latach zamiast po kamerę, sięgnąłem po aparat. Są w Bytomiu miejsca, które ciągle napawają mnie zdumieniem – to Elektrociepłownia Szombierki i Muzeum Górnośląskie, w którym pracuję od wielu lat, bardzo interesujące pod względem architektonicznym. Mogłoby się wydawać, że nie ma w tym mieście dla mnie miejsc nieodkrytych, ale to nieprawda. Ostatnio odkryłem bardzo malownicze miejsce po byłej hucie Bobrek. Największym sentymentem darzę jednak Park Miejski.

I to wcale nie dlatego, że zrobiłem tu wiele interesujących fotografii... Jedną z wystaw, która darzę szczególnym sentymentem jest „Dom życia”, na którą składają się fotografie cmentarza żydowskiego. Podczas wernisażu podchodzili do mnie ludzie, dziwiąc się, że jest w Bytomiu takie miejsce... Na tym właśnie polega rola fotografa, by pokazać to, czego inni nie widzą.

I o tym mówię podczas wykładów na warsztatach fotograficznych: zdjęcie może zrobić każdy, wystarczy nacisnąć migawkę, ale fotografię trzeba dobrze przemyśleć... Trzeba też sprawić, by ludzie, których chce się uwiecznić na kliszy, zapomnieli o śledzącym ich obiektywie.

Tylko wtedy wyjdą na zdjęciach naturalnie. Udało mi się to, kiedy pracowałem nad cyklem „Boże Ciało w Bobrku”. Czasem ludzie pytają mnie czy Bytom jest wdzięcznym miastem do fotografowania. Odpowiadam im, że bardzo, a nawet w miejscach zaniedbanych można dostrzec coś fascynującego.

Poza tym, Bytom zmienia się. Zmienia się bytomska ulica, na której widać coraz więcej młodych ludzi. Trudno nie zauważyć, jak coraz bardziej się aktywizują. Korzystają z oferty kulturalnej, biorą udział w warsztatach artystycznych, mają coraz więcej zajęć. Wierzę w to, że to właśnie oni mają szansę zmienić to miasto.

Tomasz Szemalikowski, bytomski fotograf.Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.