Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 grudnia 2018, Dariusz, Urban, Gabriela

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Tomasz Śmiałek

Tomasz Śmiałek Data publikacji: 9 grudnia 2013Bytom to całe moje życie. Tutaj się urodziłem i mieszkam nieprzerwanie. Ukończyłem bytomskie szkoły, w tym IV Liceum Ogólnokształcące. Studiowałem co prawda w Katowicach (w końcu to historycznie ziemia bytomska), ale dojeżdżając tam prawie codziennie z naszego miasta.

Pracę magisterską poświęciłem powojennym dziejom bytomskiego harcerstwa. Całe też ponaddwudziestoletnie życie zawodowe związałem z bytomskimi szkołami – przez kilkanaście lat pracowałem w Szkole Społecznej, a obecnie w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej. Wszelka moja aktywność społeczna (harcerska, historyczna i turystyczna) także od zawsze pozostaje na orbicie Bytomia. Bytom oraz jego obecne dzielnice są obiektem moich badań historycznych i tematem publikacji.

Czasem mam wrażenie, że mam do Bytomia szczęście. Może się to wielu osobom wydać nieprawdopodobne, ale prawie zawsze egzystowałem w tych jego enklawach, w których można spotkać przede wszystkim wspaniałych, mądrych, dobrych ludzi (rodzina i przyjaciele, moi pedagodzy, koledzy z okresu edukacji oraz pracy zawodowej i społecznej, przełożeni, moi uczniowie, uczestnicy prowadzonych przeze mnie wycieczek i wielu innych). Mam nadzieję, że wciąż będę miał możność uczestniczyć w kreowaniu tego wymiaru naszego Miasta. Jako turysta – przewodnik przeszedłem i poznałem właściwie całą Polskę. Zwiedziłem też trochę Europę.

Oczywiście nie brak takich miejsc, które mnie zachwycają. Jednak poza Górnym Śląskiem, Bytomiem i jego okolicą tak naprawdę nigdzie, niestety, nie byłbym u siebie. Niestety – bo muszę zakończyć gorzko: nie gustuję w brzydocie ani tej materialnej, ani duchowej i dlatego życie w Bytomiu poza wyspami normalności bywa dla mnie nie do zniesienia.

Tomasz Śmiałek – historyk, przewodnik miejski PTTKAutor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.