Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 grudnia 2017, Olimpia, Łukasz, Jolanta

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Już jest świąteczny rozkład jazdy KZK GOP

Komunikacyjny Związek Komunalny GOP w okresie weekendu przedświątecznego /16-17 grudnia/ oraz w okresie świąt i zimowej przerwy świątecznej 23 grudnia – 1 stycznia wprowadził zmiany w funkcjonowaniu komunikacji autobusowej i tramwajowej.

Kolejny odcinek Strzelców Bytomskich przebudowany

Kosztem ponad 730 tysięcy zł przebudowany został kolejny odcinek jednej z głównych ulic naszego miasta. Zakończyły się właśnie prace na odcinku ul. Strzelców Bytomskich od wiaduktu kolejowego /przy dawnej KWK „Powstańców Śląskich”/ do ul. Objazdowej.

Wokół zdrowia seniora

To temat przewodni konferencji „Zdrowie Seniora”, która 15 grudnia odbędzie się w Urzędzie Miejskim w Bytomiu. Podczas niej poruszone zostaną kwestie związane z chorobą  Alzheimera, chorobami narządu wzroku i słuchu oraz zaburzeniami równowagi ciała.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Szósta edycja Mieszkania dla Młodych

Dziewięć kolejnych lokali mieszkalnych czeka na chętnych do ich wynajęcia w ramach szóstej edycji programu „Mieszkania dla Młodych” w Bytomiu. Są to mieszkania do remontu, który najemca musi wykonać we własnym zakresie i na własny koszt przed zawarciem umowy najmu.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

To be free - ku przestrodze

To be free - ku przestrodze Data publikacji: 3 kwietnia 2017Ciepła cela, telewizor, posiłki i spacery. Takie są wyobrażenia młodych o zakładach penitencjarnych. Jak bardzo różnią się one od rzeczywistości? Uczniowie kilku bytomskich szkół przekonają się o tym, biorąc udział w programie edukacyjno-profilaktycznym realizowanym przez Areszt Śledczy w Bytomiu. Dziś /3 kwietnia/ podpisano porozumienie o współpracy między władzami jednostki a dyrektorami szkół.
 
Idea, by rozszerzyć naszą działalność edukacyjno-profilaktyczną  zrodziła się po latach pracy z młodocianymi osadzonymi – mówi Daria Trela z działu organizacyjno - prawnego Aresztu Śledczego w Bytomiu. Wielu z nich podkreślało, że nie spotkali wcześniej  na swojej drodze nikogo, kto uświadomiłby im w jasny sposób, jakie konsekwencje grożą za ich czyny. Stąd pomysł, by cykl zajęć poświęconych różnym zagadnieniom z dziedziny więziennictwa, uzależnienia od narkotyków czy przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu zorganizować wspólnie ze szkołami – dodaje Daria Trela. 
 
Głównym założeniem programu „To be free” jest pokazanie młodym, jak cienka jest granica między życiem na wolności a tym za kratami. Młodzi postrzegają więzienie w innych kategoriach, abstrakcyjnych. Życie w zakładzie karnym rządzi się jednak innymi prawami, czego  uczestnicy projektu dowiedzą się w ramach zajęć. Mam nadzieje, że nasze działania pozwolą na jednoznaczne wskazanie im dobrej drogi – mówi Grzegorz Kosiński, dyrektor Aresztu Śledczego w Bytomiu.
 
Podobnego zdania jest też Aneta Latacz, wiceprezydent Bytomia, która mówiła:  Cieszę się, że możemy współpracować na nowych obszarach. Wiem, że dyrektorzy szkół z entuzjazmem przystąpili do realizacji tego programu. Każde takie działanie pokazujące uczniom konsekwencje niewłaściwych wyborów życiowych wiodących do uzależnień, łamania prawa, jest cenne i warte wysiłku. 

W projekcie To be free, udział wezmą uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego, Technikum nr 4, Państwowych Szkół Budownictwa – Zespołu Szkół Zespołu Szkół Administracyjno-Ekonomicznych i Ogólnokształcących oraz Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich. Młodzi bytomianie będą mieli okazję zobaczyć jak wygląda prawdziwa więzienna codzienność, izolacja społeczna, poznać świadectwa osadzonych i zweryfikować swoją wiedzę na ten temat.
 
Te nietypowe lekcje prowadzić będą funkcjonariusze bytomskiego aresztu w ramach godzin wychowawczych w szkołach, jak też  na terenie aresztu przy ul. Wrocławskiej 4, gdzie uczestnicy będą mogli zobaczyć oddział mieszkalny, szpitalny itd.
 
Niebagatelny wpływ na skuteczność przekazu ma miejsce prowadzenia lekcji – areszt śledczy, który obrazuje młodzieży realność zagrożeń, z jakimi mogą się spotkać na swojej drodze młodzi ludzie. Jak pokazuje nasze doświadczenie, przygotowane materiały edukacyjne w formie filmów, prezentacji, świadectw osób pozbawionych wolności spisanych w formie listów skierowanych do młodzieży, są łatwo przyswajalne i wzbudzają zainteresowanie odbiorców zajęć - mówi Daria Trela.
 
Program edukacyjno-profilaktyczny "To be free" został objęty honorowym patronatem przez Damiana Bartylę, prezydenta Bytomia.


Galeria zdjęć:Autor: AK
Zdjęcia: Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.