Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
21 września 2018, Hipolit, Mateusz, Daria

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Thomas Myrtek

Thomas Myrtek Data publikacji: 3 grudnia 2014   Często jest tak, że na przestrzeni czasu zacierają się informację o osobach, które wiele lat temu cieszyły się dużą popularnością ze względu na swoje dokonania. Dobrym przykładem jest życiorys uzdolnionego rzeźbiarza, Thomasa Myrtka, który został ponownie odkryty dzięki badaniom bytomskiego historyka, Przemysława Nadolskiego.
   Urodził się 28 grudnia 1888 r. jako trzecie dziecko w rodzinie. Mieszkał na obecnej ul. Łagiewnickiej. Musiał bardzo szybko dojrzeć. Jego ojciec, z zawodu wozak, zginął w wypadku, gdy Thomas miał 12 lat. W tym czasie uczęszczał do bytomskiej szkoły powszechnej. Po jej ukończeniu rozpoczął naukę w swoim rodzinnym mieście w zawodzie kamieniarza. Jego talent został dostrzeżony przez Jana Wysockiego, uznanego śląskiego rzeźbiarza. To właśnie on usilnie namawiał Myrtka na rozwój w kierunku rzeźbiarstwa. W 1906 r. Thomas rozpoczął praktykę w firmie kamieniarskiej w Bolesławcu. Zakończył ją dwa lata później zdając pozytywnie egzamin na czeladnika. Kolejnym krokiem były studia artystyczne w Królewskiej Szkole Sztuki i Rzemiosł Artystycznych we Wrocławiu. Myrtek należał do grupy najzdolniejszych studentów, a jego mistrzem był znakomity śląski rzeźbiarz Theodor von Gosen. Gdy w 1914 r. wybuchła I wojna światowa, zgłosił się na ochotnika do wojska. Z tego powodu studia ukończył  dopiero w 1919 r. Już rok później można było podziwiać jego pierwsze dzieło. Głowę mężczyzny wykonaną w piaskowcu zaprezentowano na wystawie sztuki we Wrocławiu. Warty uwagi jest fakt, iż jako pierwszy na Górnym Śląsku zaczął tworzyć w węglu. To efekt jego obserwacji pracy górników w kopalni Heinitz (Rozbark). Rzeźby z węgla budziły zarówno podziw jak i krytykę. Poza tym zajmował się także metaloplastyką. Przykładem są wykonane dla elektrowni wodnej we Wrocławiu ozdobne żelazne wrota.
   Myrtek był członkiem „Grupy 1922” skupiającej młodych artystów z tamtego okresu. W 1924 r. wykonał dwie rzeźby, ucznia i uczennicy, znajdujące się nad wejściem do bytomskiej szkoły zawodowej (obecnie Zespół Szkół Ekonomicznych przy ul. Webera). Biorąc przykład z innych wybitnych rzeźbiarzy odbył podróże do Francji i Włoch. Według Nadolskiego, prawdopodobnie w tym okresie Myrtek wykonał dwie rzeźby wieńczące pomnik poległych podczas I wojny światowej na kościele na Bobrku. Swoją tezę opiera na podobieństwie do innego dzieła rzeźbiarza - pomnika żołnierzy 63. Pułku Piechoty w Opolu. Do innych wybitnych efektów pracy Myrtka można zaliczyć rzeźby uczennic na budynku liceum w Opolu czy rzeźbę tancerki Mai Lex. Mimo, iż był młodym artystą, jego twórczość była doceniana przez fachowców w tej dziedzinie. W efekcie został wybrany na przewodniczącego Związku Artystów Śląska. Sytuacja zmieniła się diametralnie w momencie, gdy do władzy w Niemczech doszli naziści. Jego twórczość nie była mile widziana. Poza tym nie otrzymywał już żadnych publicznych zamówień. Przyznanie w 1934 r. Przez Pruską Akademię Sztuki w Berlinie tzw. Nagrody Rzymskiej wraz ze stypendium na pobyt we Włoszech okazało się wybawieniem z trudnego położenia. Rok później wybrał się w podróż do mekki rzeźbiarzy, Grecji. Niestety, na miejscu zachorował na malarię. Zmarł 5 listopada 1936 r. w Atenach. W tym samym roku ku jego pamięci zorganizowano wystawy w Śląskim Muzeum Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz w Górnośląskim Muzeum Krajowym w Bytomiu. Niestety, po 1945 r. większość dzieł Myrtka bezpowrotnie zaginęła.Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rynek 7" listopad 2014 r.

Zdjęcia: bytomski.pl

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.