Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
21 marca 2018, Lubomir, Benedykt, Mikolaj

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Powrót do korzeni. Co łączy dziś Europę? Obywatele Europy dla Europy

Pod taką nazwą dziesięć europejskich miast realizuje dwuletni projekt w ramach unijnego programu „Europa dla obywateli”. Jednym z jego punktów jest organizowana 22 marca w Urzędzie Miejskim w Bytomiu konferencja poświęcona 100. rocznicy zakończenia I wojny światowej.

Co kryje wnętrze kościoła Św. Małgorzaty?

Na to pytanie odpowiedzą bytomscy archeologowie, którzy w kwietniu rozpoczną prace badawcze pod posadzką wewnątrz kościoła Św. Małgorzaty. To właśnie tam w 2009 roku dzięki badaniom georadarowym odkryto aż trzy zmiany w podłożu. Czy kryją one archeologiczną sensację?

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Thomas Cieplik

Thomas Cieplik Data publikacji: 14 października 2014       Przełom XIX i XX w. dla Bytomia to nie tylko okres dynamicznego rozwoju przemysłu. Również w dziedzinie kultury nastąpiły ogromne zmiany. Spośród wielu funkcjonujących na terenie miasta instytucji zaszczytnie miejsce zajmowało Konserwatorium Muzyczne założone przez Thomasa Cieplika. Dziś mało kto pamięta o tym, ile dla kultury muzycznej miasta zrobił jego założyciel.
       Urodził się w 1861 r. w podkluczborksim Kuniowie w polskiej rodzinie. Ukończył seminarium nauczycielskie w Oleśnie jako nauczyciel muzyki. W latach osiemdziesiątych XIX w. przeniósł się do Bytomia, który w tym czasie intensywnie się rozwijał. Taki stan był wyśmienitą okazją dla ludzi przedsiębiorczych i niebojących się ryzyka do zrobienia majątku. Thomas Cieplik tę okazję znakomicie wykorzystał. Pod koniec 1892 r. otworzył sklep z instrumentami muzycznymi przy obecnej ul. Jainty. Sklep okazał się strzałem w dziesiątkę, przynosząc wielkie dochody, a jego właściciela czyniąc  jednym z najważniejszych kupców w branży muzycznej na Górnym Śląsku W związku z tym po kilku latach Cieplik zakupił kamienicę przy ul. Dworcowej 18 (wtedy nr 33), gdzie przeniósł swój interes  i znacznie rozszerzył swoją ofertę. Oprócz wszelkich instrumentów muzycznych można było zakupić również śpiewniki, nuty oraz gramofony i płyty. Dzięki uzyskaniu generalnego przedstawicielstwa handlowego renomowanych firm Steinwaya, Hupfelda czy Bechsteina na obszar Górnego Śląska instrumenty (głównie pianina i fortepiany) tych przedsiębiorstw znalazły się w sklepach Cieplika. Poza tym założył własną wytwórnie skrzypiec altówek. Z czasem otworzył filie w Gliwicach i Raciborzu. Oprócz działalności handlowej Cieplik prowadził założone w maju 1910 r. Konserwatorium Muzyczne. Mieściło się w osobnej kamienicy przy ul. Dworcowej. Kształciło organistów, dyrygentów chórów oraz muzyków-instrumentalistów. Poza tym prowadzono seminarium muzyczne dla nauczycielek, kończące się egzaminem uprawniającym do wykonywania zawodu. W najlepszych latach szkoła kształciła ponad 1000 uczniów. Posiadała własną orkiestrę Madrygał, która specjalizowała się w dawnych pieśniach kościelnych. O wysoki stopień nauczania dbała wykwalifikowana kadra profesorów. Niektórych sprowadzono z Wrocławia, Berlina czy Drezna. Po I wojnie światowej Cieplik zaangażował się w działalność narodową. Współpracował z Polskim Komisariatem Plebiscytowym, przeznaczając na jego działalność większość dochodów z publicznych koncertów. Organizował oraz finansował także występy polskich artystów goszczących na Górnym Śląsku (m.in. skrzypaczki Ireny Dubiskiej).

       Thomas Cieplik zmarł 15 marca 1926 r. w Bytomiu. Został pochowany na cmentarzu Mater Dolorosa. Założona przez niego szkoła funkcjonowała do 1944 r. Następnie została upaństwowiona przez nazistów. Po zajęciu Bytomia przez wojska radzieckie jej wyposażenie i instrumenty zostały przeniesione do budynku gimnazjum przy obecnej ul. Moniuszki, gdzie z czasem powstała istniejąca do dziś szkoła muzyczna. Ojcowskie tradycje kontynuował jego syn Theobald. Organizował w mieście wielkie koncerty z udziałem wielu wybitnych artystów. Na jego zaproszenie przyjechał w 1927 r. do Bytomia Karol Szymanowski dając jedyny koncert na Śląsku.Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rynek 7" październik 2014 r.

Zdjęcia: wikipedia.org

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.