Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 lipca 2018, Aneta, Bogdan, Aleksy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Thomas Cieplik

Thomas Cieplik Data publikacji: 14 października 2014       Przełom XIX i XX w. dla Bytomia to nie tylko okres dynamicznego rozwoju przemysłu. Również w dziedzinie kultury nastąpiły ogromne zmiany. Spośród wielu funkcjonujących na terenie miasta instytucji zaszczytnie miejsce zajmowało Konserwatorium Muzyczne założone przez Thomasa Cieplika. Dziś mało kto pamięta o tym, ile dla kultury muzycznej miasta zrobił jego założyciel.
       Urodził się w 1861 r. w podkluczborksim Kuniowie w polskiej rodzinie. Ukończył seminarium nauczycielskie w Oleśnie jako nauczyciel muzyki. W latach osiemdziesiątych XIX w. przeniósł się do Bytomia, który w tym czasie intensywnie się rozwijał. Taki stan był wyśmienitą okazją dla ludzi przedsiębiorczych i niebojących się ryzyka do zrobienia majątku. Thomas Cieplik tę okazję znakomicie wykorzystał. Pod koniec 1892 r. otworzył sklep z instrumentami muzycznymi przy obecnej ul. Jainty. Sklep okazał się strzałem w dziesiątkę, przynosząc wielkie dochody, a jego właściciela czyniąc  jednym z najważniejszych kupców w branży muzycznej na Górnym Śląsku W związku z tym po kilku latach Cieplik zakupił kamienicę przy ul. Dworcowej 18 (wtedy nr 33), gdzie przeniósł swój interes  i znacznie rozszerzył swoją ofertę. Oprócz wszelkich instrumentów muzycznych można było zakupić również śpiewniki, nuty oraz gramofony i płyty. Dzięki uzyskaniu generalnego przedstawicielstwa handlowego renomowanych firm Steinwaya, Hupfelda czy Bechsteina na obszar Górnego Śląska instrumenty (głównie pianina i fortepiany) tych przedsiębiorstw znalazły się w sklepach Cieplika. Poza tym założył własną wytwórnie skrzypiec altówek. Z czasem otworzył filie w Gliwicach i Raciborzu. Oprócz działalności handlowej Cieplik prowadził założone w maju 1910 r. Konserwatorium Muzyczne. Mieściło się w osobnej kamienicy przy ul. Dworcowej. Kształciło organistów, dyrygentów chórów oraz muzyków-instrumentalistów. Poza tym prowadzono seminarium muzyczne dla nauczycielek, kończące się egzaminem uprawniającym do wykonywania zawodu. W najlepszych latach szkoła kształciła ponad 1000 uczniów. Posiadała własną orkiestrę Madrygał, która specjalizowała się w dawnych pieśniach kościelnych. O wysoki stopień nauczania dbała wykwalifikowana kadra profesorów. Niektórych sprowadzono z Wrocławia, Berlina czy Drezna. Po I wojnie światowej Cieplik zaangażował się w działalność narodową. Współpracował z Polskim Komisariatem Plebiscytowym, przeznaczając na jego działalność większość dochodów z publicznych koncertów. Organizował oraz finansował także występy polskich artystów goszczących na Górnym Śląsku (m.in. skrzypaczki Ireny Dubiskiej).

       Thomas Cieplik zmarł 15 marca 1926 r. w Bytomiu. Został pochowany na cmentarzu Mater Dolorosa. Założona przez niego szkoła funkcjonowała do 1944 r. Następnie została upaństwowiona przez nazistów. Po zajęciu Bytomia przez wojska radzieckie jej wyposażenie i instrumenty zostały przeniesione do budynku gimnazjum przy obecnej ul. Moniuszki, gdzie z czasem powstała istniejąca do dziś szkoła muzyczna. Ojcowskie tradycje kontynuował jego syn Theobald. Organizował w mieście wielkie koncerty z udziałem wielu wybitnych artystów. Na jego zaproszenie przyjechał w 1927 r. do Bytomia Karol Szymanowski dając jedyny koncert na Śląsku.Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rynek 7" październik 2014 r.

Zdjęcia: wikipedia.org

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.