Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
15 grudnia 2018, Nina, Celina, Walerian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Bytom z natury zielony

„Bytom. Z natury zielony” – tak nazywa się  fanpage na Facebooku poświęcony zielonej stronie miasta. Tu miłośnicy ekologii mogą dzielić się uwagami na temat przyrody i dowiedzieć się, gdzie warto spędzić wolny czas.

Testowali drona

Testowali drona Data publikacji: 25 października 2016Udział w tym pilotażowym projekcie, to kolejne proekologiczne przedsięwzięcie miasta, którego celem jest poprawa jakości powietrza. Zaznaczę, że programy ukierunkowane na walkę z niską emisją realizowane są w naszym mieście już od 1994 roku – mówi Andrzej Panek, wiceprezydent Bytomia, podczas pokazowego testu drona do badania próbek dymów wydobywających się z kominów mieszkań.

Drony, które jeszcze do niedawna kojarzyły się z wojskiem, coraz częściej wykorzystywane są w dziedzinach cywilnych, a w naszym mieście będą one służyły do walki z niską emisją.

W innowacyjnym urządzeniu, nazywanym fachowo mobilną platformą monitoringu wybranych parametrów niskiej emisji z wykorzystaniem dronów, zastosowano laserowe mierniki stężenia pyłu, dwutlenku i tlenku węgla. Jak zaznaczają jego twórcy, latające laboratorium jest w stanie podać dokładne źródło i wielkość zanieczyszczeń.

Za pomocą specjalnego oprogramowania dane trafiają do operatora i są zapisywane w bazie. Dzięki zastosowaniu drona, diametralnie skraca się czas procedury kontrolnej, bo urządzenie pobierając próbkę dymu wydobywającą się z naszego komina, natychmiast bada jej skład. Trzeba dodać, że jak dotąd jedyną bronią walce z lokatorami lub przedsiębiorstwami spalającymi szkodliwe substancje, były czasochłonne kontrole straży miejskiej oraz pracowników Wydziału Ekologii Urzędu Miejskiego w Bytomiu, którzy każdorazowo reagują na zgłaszane przez bytomian przypadki uciążliwego zadymienia.

Nie jest nowością, że z problemem niskiej emisji boryka się wiele metropolii, a polskie miasta uchodzą za jedne z najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Obok zanieczyszczeń komunikacyjnych, będących zmorą każdego większego miasta, w miastach, takich jak Bytom dochodzą przydomowe piece i lokalne kotłownie węglowe, gdzie spalanie paliwa często odbywa się w zabroniony sposób. W starania o lepszą jakość powietrza, musimy zaangażować się wszyscy.

Mówiąc o budowaniu świadomości ekologicznej, zwracamy uwagę użytkowników domowych palenisk, by nie traktowali ich jak śmietników, bo szkodzą przede wszystkim sobie samym – mówi Andrzej Panek.

Przypomnijmy. Pod koniec 2015 r. nasze miasto podpisało umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie w ramach programu KAWKA. To proekologiczne przedsięwzięcie ma przyczynić się do zmniejszenia emisji szkodliwych pyłów i gazów powstałych w wyniku nieefektywnego spalania paliw w gospodarstwach domowych. Program zakłada podłączenie kilkudziesięciu obiektów do nitki ciepłowniczej i likwidację ok. 450 nieekologicznych zasypowych pieców węglowych.

W tym roku dofinansowanie otrzymało sześć wspólnot mieszkaniowych na kwotę ponad 470 tys. zł. W ramach wykonanych prac zlikwidowano 139 nieekologicznych pieców.

Łącznie w latach 2012 – 2016 m.in. w ramach „Dofinansowania kosztów inwestycji związanych ze zmianą systemu ogrzewania na ogrzewanie proekologiczne w lokalach i budynkach mieszkalnych na terenie Bytomia”, KAWKI, dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz projektu termomodernizacji szkół w ramach partnerstwa publiczno- prywatnego, na walkę z niską emisją przeznaczono około 90 mln zł.

Galeria zdjęć:Autor: AK
Zdjęcia: Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.