Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
20 sierpinia 2017, Sabina, Sobieslaw, Bernard

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Terapia poprzez sztukę

Terapia poprzez sztukę Data publikacji: 19 czerwca 201722 czerwca w Biurze Promocji (Rynek 7) odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu "Czwartek z ekspertem". Rozpocznie się ono o godz. 17.

Tym razem dyskusja poświęcona będzie tematowi "Moja przygoda z plastyką". Wprowadzenie do teorii artreterapii, czyli terapii przez sztukę oraz warsztaty plastyczne poprowadzi Marta Hawlicka - emerytowana nauczycielka plastyki. Obecnie prowadzi zajęcia plastyczne na Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Postara się także opowiedzieć na kluczowe pytanie związane z zagadnieniem artreterapii, czyli co daje nam plastyka?

Brytyjskie Stowarzyszenie Arteterapeutów definiuje arteterapię jako formę psychoterapii, która traktuje media artystyczne jako podstawowy sposób komunikacji.

W Polsce, wpływem sztuki na poprawę zdrowia naukowcy zaczęli się interesować w latach 30. XX wieku. Inicjatorem arteterapii w naszym kraju był prof. Stefan Szuman, wybitny pedagog i etyk. Kontynuatorem działań profesora Szumana stał się onkolog – prof. Julian Aleksandrowicz. W latach 60. i 70. wprowadził on w polskich szpitalach pionierskie metody wspomagające leczenie chorych, bardzo bliskie tym, którymi posługuje się współczesna arteterapia. Jednak dopiero w latach 90. XX wieku techniki arteterapii rozkwitły w Polsce na dobre. Stało się tak za sprawą wymiany doświadczeń z terapeutami działającymi na Zachodzie, a także dzięki coraz liczniejszym tłumaczeniom zachodnich opracowań na ten temat.


Autor: Katarzyna Nylec
Zdjęcia: http://www.euh-e.edu.pl

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.