Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 stycznia 2019, Marta, Henryk, Mariusz

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Chcesz wiedzieć co się dzieje w mieście? Zajrzyj do kalendarza imprez miejskich

Szczegółowy kalendarz imprez i wydarzeń miejskich, jakie odbywają się w Bytomiu dostępny jest już w zakładce „Kultura” i „Sport” na miejskiej stronie internetowej. W kalendarzu znajdziecie nie tylko gdzie i kiedy odbywa się interesująca Was impreza, ale również jej organizatora.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Tańszy bilet do muzeum

Tańszy bilet do muzeum Data publikacji: 7 stycznia 2018Muzeum Górnośląskie, które w ubiegłym roku oddało do użytku dwie zmodernizowane wystawy oraz przytulny kącik z kawą „W fotelu”, w nowym roku zrobiło zaskakujący prezent zwiedzającym.

Takie niespodzianki zdarzają się niezwykle rzadko, bowiem diametralnej obniżce uległ bilet wstępu na wystawy czasowe od wtorku do piątku dla wszystkich, którzy zwiedzają indywidualnie (czyli nie w grupie). Wstęp na pięć aktualnie trwających ekspozycji kosztuje zaledwie 4 zł (w wariancie pełnego biletu) lub 2,50 zł (w przypadku biletu ulgowego).

Co można zobaczyć w bytomskim muzeum? Witkacy, Bruno Schulz, Xawery Dunikowski, Jacek Malczewski, Zofia Stryjeńska – to tylko kilka nazwisk spośród całego mnóstwa niepokornych twórców, których prace prezentowane są na wystawie „W rytmie buntu. Polska awangarda międzywojnia”. Chyba nie ma lepszej wizytówki niż czołowi polscy artyści w murach dziewiętnastowiecznego zameczku, dawnego starostwa, a obecnie siedziby Muzeum Górnośląskiego. Ekspozycja potrwa do 22 kwietnia.

Atrakcją dla całej rodziny niewątpliwie okażą się ręcznie wykonywane szopki bożonarodzeniowe, pochodzące z dalekiej Afryki i bardzo bliskiego Śląska, które do 4 lutego będą zadziwiać kunsztownością figur Świętej Rodziny, Trzech Króli, zwierząt i pastuszków. Nie zabraknie świetnej zabawy na wystawie „Archeologiczne odkrywanie Górnego Śląska. Profesor Jerzy Szydłowski – sylwetka Mistrza”. W części edukacyjnej każdy może stać się na chwilę archeologiem i poprowadzić własne wykopaliska, zidentyfikować swoje znalezisko i ulepić gliniane naczynie. Wystawa potrwa do 28 lutego.

Bytomian i sympatyków historii regionalnej może zaimteresować ekspozycja „Radą i czynem. Luteranie w Bytomiu w XIX i XX wieku”. Pełna zadziwiających faktów i cennych eksponatów wystawa wzbogacona jest o salę „dla młodych”, gdzie można samodzielnie wykonać papier czerpany, układać słowa z ruchomych czcionek, puzzle, spróbować swoich sił w gotyckiej kaligrafii, a także obejrzeć film o Lutrze.

Spektakularne kadry ukazują tajemniczy dziki świat roślin i zwierząt, który zachwyci małych i dużych. Teraz nie trzeba jechać do Natural History Museum w Londynie, aby zobaczyć prace nagrodzone w organizowanym przez brytyjskie muzeum konkursie „Wildlife Photographer of the Year”. Muzeum Górnośląskie w Bytomiu przedstawia 70 wybranych zapierających dech w piersiach fotografii z lat 2002–2016… i to za 4 zł!

Autor: AK
Zdjęcia: arch. MGB

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.