Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
22 października 2018, Halki, Filipa, Przybyslawa

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Świętowały Wojska Obrony Przeciwlotniczej

Świętowały Wojska Obrony Przeciwlotniczej Data publikacji: 2 września 2017Udział żołnierzy z jednostek obrony przeciwlotniczej, w tym między innymi z Bytomia, pokazy specjalistycznego sprzętu wojskowego, rekonstrukcja historyczna, a także wojskowa defilada. To tylko niektóre atrakcje, jakie przygotowali żołnierze Wojsk Obrony Przeciwlotniczej z okazji swojego święta, który przypadło wczoraj, 1 września.

Centralne obchody Święta Wojsk Obrony Przeciwlotniczej odbyły się na Kopcu Wyzwolenia w Piekarach Śląskich między innymi z udziałem 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej z Bytomia. Był apel pamięci, salwa honorowa, defilada wojskowa oraz koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, po którym rozpoczął się piknik militarny. A w nim mogliśmy zobaczyć kilka ciekawych atrakcji, wśród których znalazły się: pokaz kawalerii wykonany przez grupę rekonstrukcyjną 3. Pułku Ułanów Śląskich, pokazy sprzętu wojskowego, czołg T-34 – czyli słynny „Rudy 102″, transporter opancerzony SKOT oraz rekonstrukcja historyczna z 1944 roku – „Walki na froncie wschodnim”.

Dla dzieci, ale również dorosłych wielką atrakcją była możliwość przejażdżki pojazdami wojskowymi oraz konkursy i zabawy z nagrodami. Z kolei dla fanów filmów o tematyce wojskowej już dzień wcześniej, 31 sierpnia przygotowano kino plenerowe, z takimi filmami jak:  „Przełęcz Ocalałych” i „Wyklęty”.

Organizatorami Centralnych obchodów Święta Wojsk Obrony Przeciwlotniczej byly: Zarząd Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej Dowództwa Generalnego Rodzaju Sił Zbrojnych, 3. Warszawska Brygada Rakietowa Obrony Powietrznej oraz 34. Śląski Dywizjon Rakietowej Obrony Powietrznej z Bytomia.

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.