Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
25 września 2018, Aurelia, Wladyslaw, Kamil

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Światowy Dzień Turystyki w bytomskich schronach

„Turystyka dla wszystkich – promocja powszechnej dostępności” to hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Turystyki, które odbędą się 27 września. Z tej okazji w naszym mieście będzie można zobaczyć schrony „Sosabowski” i „Träger”, które znajdują się na pl. Akademickim.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Tajemniczy grób

Data publikacji: 9 stycznia 2014Bytomskie cmentarze to nie tylko miejsca gdzie częstokroć odnieść można wrażenie iż czas zatrzymał się w miejscu, ale także takie,  gdzie spacerując cmentarnymi alejkami zupełnie przypadkiem natknąć się można na prawdziwe tajemnice.   Jedną z nich jest bez wątpienia grób, jaki odnaleźć możemy na cmentarzu znajdującym się przy ul. Leopolda Staffa. Jak głosi tablica nagrobna w styczniu 1945 roku pochowane tam zostały „Ofiary II wojny światowej”.

grób 1.JPG

Na pierwszy rzut oka wydaje się on być całkiem zwyczajna mogiłą, jakich wiele znajduje się na polskiej i nie tylko ziemi. Gdy jednak bliżej przyjrzymy się kamieniowi znajdującemu się przed grobowcem, bez trudu dostrzeżemy, że pomimo prób, jakie ktoś kiedyś podjął w celu ukrycia pewnego szczegółu upływ czasu zrobił swoje.

grób 2.JPG

Kogo pochowano w tym tajemniczym grobie? Jak zginęli Ci, których doczesne szczątki spoczywają w mogile? Być może już wkrótce rozwiążemy tę zagadkę. Prace nad wyjaśnieniem tajemnicy grobu już się rozpoczęły…Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.