Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
11 grudnia 2018, Waldemar, Damazy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Chcesz wiedzieć co się dzieje w mieście? Zajrzyj do kalendarza imprez miejskich

Szczegółowy kalendarz imprez i wydarzeń miejskich, jakie odbywają się w Bytomiu dostępny jest już w zakładce „Kultura” i „Sport” na miejskiej stronie internetowej. W kalendarzu znajdziecie nie tylko gdzie i kiedy odbywa się interesująca Was impreza, ale również jej organizatora.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Tajemniczy Bytom - wycieczka do Szybu Południowego

Data publikacji: 12 listopada 2016Ponad 100 osób wzięło udział w sobotniej /12 listopada/ wycieczce organizowanej w ramach projektu Tajemniczy Bytom. Tym razem Maciej Bartków – autor książki poświęconej tajemnicom Szybu Południowego – oprowadzał po pozostałościach nieistniejącej już miechowickiej kopalni.

Wśród badaczy i pasjonatów zagadek II wojny światowej krążą informacje, że pod koniec wojny w Szybie Południowym KWK Miechowice Niemcy ukryli cenne przedmioty - opowiadał Bartków. Istnieje wiele wersji według których mogły to być złoto, dzieła sztuki czy tajne, zaginione dokumenty katowickiego Gestapo - dodał.

Te i inne opowieści związane z legendą narosłą wokół szybu oraz historię prób ich odkrycia poznali uczestnicy wycieczki zorganizowanej przez Biuro Promocji Bytomia oraz członków projektu Tajemniczy Bytom. I chociaż śmiałkowie mogli zejść pod ziemię zaledwie kilka metrów, to świadomość, że pod nimi znajdował się ponad 300 metrowy tajemniczy szyb mogła onieśmielać i dodatkowo pobudzać wyobraźnię.

Obszerny artykuł dotyczący historii i tajemnic związanych z szybem znajduje się na tutaj.

Galeria zdjęć:Autor: ww
Zdjęcia: UM Bytom

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.