Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
21 września 2018, Hipolit, Mateusz, Daria

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Tajemnicze zdjęcie

Tajemnicze zdjęcie Data publikacji: 14 października 2014     Wynalezienie w XIX wieku aparatu fotograficznego pozwoliło uchwycić i zachować wiele ważnych momentów z życia publicznego i prywatnego. Dla historyków i pasjonatów dawnych dziejów fotografia jest bardzo cennym źródłem historycznym. W ostatnim czasie przekonałem się o tym na własnej skórze.
       Pan Piotr Wąsowicz, znany kolekcjoner pocztówek z Bytomia, przyniósł mi na początku lutego bardzo ciekawy okaz. Na pierwszym planie widoczny jest kondukt pogrzebowy, w skład którego wchodzą m.in. przedstawiciele kościoła katolickiego i ewangelickiego, a także górnicy oraz tłumy mieszkańców miasta. Na dalszym planie widać tablice, na których widnieje informacja o prowadzonej budowie. Początkowo sądziliśmy, iż jest to pogrzeb nadburmistrza Georga Brüninga. Postanowiłem jednak bardziej podrążyć temat i potwierdzić postawioną tezę.
       O pomoc zwróciłem się do prof. Piotra Obrączki. Jego wsparcie było nieocenione. Okazało się bowiem, że zdjęcie przedstawia zupełnie inne wydarzenie. Jest to fragment konduktu pogrzebowego księdza Józefa Niestroja (1877-1930), proboszcza parafii NMP w Bytomiu. Zdjęcie zostało wykonane 28 sierpnia 1930 r. Orszak żałobny szedł z kościoła NMP następującymi ulicami (obecne nazwy ulic): Webera – Chrobrego – plac Słowiański – Czarnieckiego – Powstańców Śląskich – Piekarska. Na cmentarzu Mater Dolorosa ks. Niestroj został pochowany w grobie swoich rodziców. Grobowiec zachował się do dnia dzisiejszego. Zlokalizowany jest przy końcu głównej alei, pod murem zachodniej części cmentarza. Niestety, grób jest w bardzo złym stanie, z wyrwanymi elementami metalowymi i niewyraźnym napisem „JOZEF NIESTROJ”.
     Fotografia przedstawia kondukt przechodzący ulicą Czarnieckiego (dawniej Wilhelmstrasse). Z prawej strony można dostrzec fragment rusztowania oraz płotu. To plac budowy kościoła św. Barbary. W tle widoczne są budynki umiejscowione przy ul. Orląt Lwowskich, natomiast po lewej stornie – budynki zachodniej pierzei placu Słowiańskiego. Orszak przeszedł obok kościoła św. Barbary, ponieważ  ks. Niestroj był założycielem tej parafii i kierował budową kościoła (od 1928). Niestety, konsekracji świątyni już nie doczekał.
    W pogrzebie wzięli udział m.in. Leon Malhomme, konsul generalny RP w Bytomiu, dr Adolf Knakrick, nadburmistrz Bytomia, radni miejscy, wielu duchownych katolickich, a także dwóch pastorów kościoła ewangelickiego oraz tłumy mieszkańców miasta.Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rynek 7" marzec 2014 r.


Zdjęcia: "Oberschlesien in Bild"

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.