Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 stycznia 2019, Marian, Jan, Antoni

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Po raz trzeci zrekonstruują walki o Miechowice w 1945 roku

Ponad 130 rekonstruktorów z 25 grup rekonstrukcyjnych z Polski, Czech i Słowacji, wystawy oraz możliwość zwiedzania podziemnego przeciwlotniczego schronu. To tylko niektóre atrakcje podczas widowiska historycznego „Walki o Miechowice”, które odbędzie się 26 stycznia.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Tajemnice warowni Golęszyców

Tajemnice warowni Golęszyców Data publikacji: 19 stycznia 2018Zapraszamy w niedzielę, 21 stycznia do Muzeum Górnośląskiego na wykład poświęcony dawnym grodziskom Golęszyców. Podczas spotkania poznamy nie tylko jak były budowane, ale również jak udało się je zachować od zapomnienia.

Dawne grodziska od zawsze przyciągały uwagę ludzi. Ukryte w lasach potężne wały ziemne i głębokie fosy otaczała aura tajemnicy. Dla mieszkańców Lubomi, Międzyświecia czy Kamieńca budowle te stanowiły pomnik minionych dziejów i ludzi. Tylko jedna krótka wzmianka ocaliła od zapomnienia imię budowniczych tych grodów – karoliński zwiadowca, zwany dzisiaj Geografem Bawarskim, zapisał bowiem: „Golęszyce mają grodów 5”.

Górnośląskie grodziska przyciągnęły również uwagę wybitnego archeologa, Jerzego Szydłowskiego, który wiele lat poświęcił ich badaniom. To dzięki jego staraniom oraz ciężkiej pracy współpracujących z nim badaczy możemy dzisiaj próbować zrozumieć, po co Golęszyce wznosili grody oraz jakie wydarzenia mogły doprowadzić do ich upadku.

Zapraszamy do Sali Kolumnowej Muzeum Górnośląskiego przy ul. Korfantego 34, 21 stycznia o 16.00. Wstęp bezpłatny.

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Muzeum Górnośląskie

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.