Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 lipca 2018, Alfred, Wincenty, Wlodzislaw

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Tajemnice strażników IV Rzeszy

Tajemnice strażników IV Rzeszy Data publikacji: 22 października 2016Dolny Śląsk do dziś kryje wiele sekretów. Jednym z nich byli owiani tajemnicą strażnicy, którzy mieli być sprawcami aktów szpiegostwa, zabójstw i sabotażu. O ich prawdziwej historii opowiedział dzisiaj, 22 października w Biurze Promocji Bytomia Maciej Bartków, który promował książkę „Strażnicy IV Rzeszy”.

Zadaniem strażników tajemnic III Rzeszy Niemieckiej miało być nie tylko pilnowanie skrytek, w których uciekający pod koniec wojny Niemcy ukrywali cenne depozyty z kosztownościami, dziełami sztuki i bronią. Jak nieraz podawała polska prasa, zasadniczym celem ostatnich strażników nazizmu było odrodzenie się IV Rzeszy. Choć w dotychczasowej literaturze wielokrotnie wspominano o tego typu historiach, nikt dotąd nie dotarł do potwierdzających je dokumentów. Tymczasem w polskich archiwach zachowały się tysiące stron akt opisujących faktyczny przebieg operacji prowadzonych zaraz po wojnie na Dolnym Śląsku przez pohitlerowskie podziemie. Przetrwała też dokumentacja opisująca zawartość skrytek odnalezionych przez wrocławski Urząd Bezpieczeństwa - mówił Maciej Bartków na spotkaniu, promującym jego najnowszą książkę.

W publikacji „Strażnicy IV Rzeszy” bytomski pasjonat historii odkrywa wszystkie tajemnice związane z losami tzw. „Strażników”, a także powojennymi losami Dolnego Śląska. Bartków bezkompromisowo rozprawia się w swojej książce z wieloma mitami i legendami, jakie na temat działalności na Dolnym Śląsku słynnego Werwolfu utrwalono w dotychczasowej literaturze przedmiotu. Dzięki wieloletniej i mozolnej pracy autora owiana dotąd tajemnicą historia pohitlerowskiego podziemia na Ziemiach Odzyskanych została napisana na nowo. Dla miłośników tajemnic i sekretów Dolnego Śląska oraz III Rzeszy Niemieckiej, publikacja Bartkowa z pewnością ich nie zawiedzie.

Dzisiejsze spotkanie odbyło się w ramach projektu „Tajemniczy Bytom” organizowanego wspólnie przez Macieja Bartkowa i Wydział Promocji Bytomia i Kontaktów z Mediami. Kolejne spotkanie już 29 października o 18.00. A w nim wycieczka do starej kostnicy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu. Zapisy prowadzone będą w Biurze Promocji Bytomia od 24 października pod nr tel.: 32 386 36 69 lub mailowo: promo@um.bytom.pl

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Tomasz Sanecki

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.