Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
16 października 2018, Florentyny, Ambrozego, Gawla

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Tadeusz Serafin

Tadeusz Serafin Data publikacji: 9 grudnia 2013Na Bytom trzeba mieć pomysł. Mieszkam tu ponad 50 lat i znam go od podszewki. To miasto, kiedyś ważne i bogate, ma teraz niestety inne warunki egzystencji. Należy pomyśleć jak wykorzystać to, co zostało i roztropnie gospodarować tym kapitałem.

Jako dyrektor największej instytucji artystycznej w Bytomiu, staram się pomagać miastu prowadząc taką politykę repertuarową, aby każdy bytomianin znalazł tu coś dla siebie. Stale rozszerzamy swoją ofertę, wystawiamy operetki, musicale, opery, balety a ostatnio również koncerty kameralne i symfoniczne. Ciekawym przedsięwzięciem są nasze przedstawienia plenerowe, wspomnę tu chociażby o spektaklach granych z okazji Nocy Świętojańskiej w Sportowej Dolinie - w zeszłym roku „Halka", a wcześniej „Baron cygański" Możliwe, że już w Szombierkach. Ważne jest, aby odpowiednio aktywnie wykorzystywać już posiadane atuty miasta - prężnie działające instytucje kulturalne, stale rozwijające się szkolnictwo, dobre kluby sportowe, np. Czarni Bytom (którzy mogą byś wzorcem dla innych klubów). Ponadto uważam, że dysponujemy usługami medycznymi na wysokim poziomie. Mamy świetnych specjalistów w wielu dziedzinach medycyny i placówki, które nadal należy rozwijać i wzmacniać, aby także wyglądem i wyposażeniem osiągały europejskie standardy. Możemy się też pochwalić firmami budowlanymi cieszącymi się dobrymi notowaniami w całym kraju, a także ogromnym potencjałem ludzkim. Myślę, że te atuty warto rozpropagować i to jak najszerzej. Bytom powinien przyciągać ludzi - potencjalnych nowych mieszkańców miasta, a także turystów zarówno swoją infrastrukturą, jak i ofertą kulturalną oraz atrakcjami turystycznymi. To wiele pracy, do której wykonania potrzebne są kolosalne środki, ale wierzę, że można ją wykonać w ciągu kilku, kilkunastu lat również z wykorzystaniem środków unijnych.

 Tadeusz Serafin, Dyrektor Opery Śląskiej Zdobywca Złotego Lauru Kompetencji i Umiejętności 2005 Bytomskiej Nagrody Europejskiej 2006Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.