Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 grudnia 2018, Laura, Boguslaw, Gracjan

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Tadeusz Kijonka

Tadeusz Kijonka Data publikacji: 9 grudnia 2013To przede wszystkim Opera Śląska, która stała się moim życiowym adresem na długie lata. Moja pamięć ogarnia artystów wszystkich generacji tej zasłużonej dla kultury narodowej sceny, poczynając od Wielkiej Piątki z pokolenia założycieli, najświetniejszego kwintetu wokalnego w Polsce po wojnie – niedościgłego do tej chwili.

Co za nazwiska: Natalia Stokowacka, Krystyna Szczepańska, Antoni Majak oraz Andrzej Hiolski i Bogdan Paprocki, którzy darzyli mnie przyjaźnią. Byłem później świadkiem wielu wspaniałych karier i historycznych debiutów, przeżywając liczne rozstania, bo ileż było tych przypadków, gdy tu ujawnione i wspaniale oszlifowane talenty stały się następnie gwiazdami innych scen, często o międzynarodowych adresach. Lecz moje więzi z Operą Śląską mają również i autorski udział, jako współtwórcy „Wita Stwosza”, opery z muzyką Józefa Świdra i musicalu „Zaczarowany bal” z muzyką Katarzyny Gaertner.

Stałem się także historykiem dziejów i dokonań tej sceny, świadkiem jej ofiarnych zmagań o wysoki prestiż, a zawsze w szczególnie trudnych warunkach. Bo czy kiedykolwiek Opera Śląska była odpowiednio doceniona i godnie uhonorowana - teatr chronicznie niedofinansowany, którego możliwości ograniczały także skromne wyposażenie sceny oraz usytuowanie gmachu. A jednak jej aspiracje zawsze wykraczały ponad te uwarunkowania i sięgały, co sezon, metropolitarnych ambicji, o czym świadczą kolejne premiery ponadregionalnej rangi.

Lecz „mój Bytom” to także miasto niebiesko-czerwonych barw Polonii i jej lwowskich tradycji. Ileż uznanych sukcesów wpisał ten klub w dzieje polskiej piłki nożnej, w tym i międzynarodowych triumfów. A kolekcja wspaniałych zawodników z lat świetności: Szymkowiak, Kempny, Liberda, Banaś, Anczak… No i te lata, gdy miały swoją piłkarską pozycję ambitne Szombierki z czasów Sobka, Krasówki, czy Ogazy… Teraz znów boleję nad słabą pozycją Polonii, klubu biedującego, który obsunął sie z ekstraklasy. Żywię jednak nadzieję, że duch sportowych ambicji i siła piłkarskich talentów, a także trafione przedsięwzięcia organizacyjne pomogą nawiązać do niegdysiejszej potęgi Polonii.

Także sukcesów bytomskich hokeistów, w ogóle do osiągnięć szeregu sportowych dziedzin, z których to miasto było sławne. Lecz to zależy głównie od przełamania głębokiego impasu ekonomicznego i społecznego. Bytom, miasto które przekazywało przez dziesiątki lat do gospodarki narodowej swe ogromne, tu wypracowane zyski, w okresie przełomu politycznego i upadku kluczowych zakładów pracy zostało pozostawione samo sobie, narażone na degradację.

O powszechnej obojętności wobec losu Bytomia, niezawinionego przecież przez miasto, świadczy katastrofa Karbia spowodowana rabunkową gospodarką górniczą. A przecież i w tej sytuacji pojawiają się już zwiastuny przezwyciężenia regresu, co wymaga jednak czasu. Największym kapitałem Bytomia jest bowiem jednak to, co zawiera osobowość miasta. Wierzę w bytomian oraz ich talenty, bo to głownie od nich zależy wejście na trakt odrodzenia i rozwoju. To miasto zasłużyło zdecydowanie na więcej, niż otrzymało. Sądzę, że także świadomość krzywdy może stać się siłą sprawczą przezwyciężenia kryzysu. Duch Bytomia wykazywał zawsze w historii moc odradzania i odkrywania nowych rozwiązań ważnych dla przyszłości.

Tadeusz Kijonka – poeta, publicysta, redaktor naczelny magazynu „Śląsk”, wieloletni kierownik literacki Opery Śląskiej.Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.