Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
15 grudnia 2018, Nina, Celina, Walerian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Szyb Krystyna

Szyb Krystyna Data publikacji: 10 grudnia 2013Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów panoramy Bytomia jest wieża wyciągowa szybu „Krystyna" nieistniejącej już kopalni „Szombierki". Przyjrzyjmy się historii tego zasłużonego dla dziejów miasta zakładu przemysłowego.

 Kopalnia „Hohenzollern" powstała między Bytomiem a Szombierkami w latach 1869 - 1873 jako własność hrabiny Joanny von Schaffgotsch (która z ubogiej dziewczynki niespodziewanie w 1848 roku stała się główną spadkobierczynią ogromnego majątku „króla cynku" - Karola Goduli). Kopalnia objęła obszar czterech pól górniczych nadanych w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XIX wieku. Od roku 1882 do podziału Górnego Śląska w 1922 roku połączona była ze starszą od siebie (eksploatowaną od lat czterdziestych XIX wieku) kopalnią „Paulus" w Orzegowie. Właścicielem kopalni „Paulus - Hohenzollern" od 1906 roku była spółka Gräflich Schaffgotschsche Werke G.m.b.H. (Zakłady Hrabiostwa Schaffgotschów Sp. z o.o.). „Hohenzollern" uchodziła za jedną z najnowocześniej wyposażonych kopalń górnośląskich, szczególnie pod względem przeróbki mechanicznej, elektryfikacji i transportu.

Już w 1882 roku oświetlono ją żarówkami elektrycznymi, a w roku następnym uruchomiono w niej (po raz pierwszy w Europie) podziemny elektrowóz. W roku 1900 roczne wydobycie węgla sięgało blisko 750 tysięcy ton, a zatrudniano niecałe półtora tysiąca pracowników. W 1922 roku połączony zakład rozdzielono na kopalnie: „Paweł", „Karol" (które znalazły się w Polsce) i „Hohenzollern" (Szombierki pozostały po niemieckiej stronie granicy). Również w okresie międzywojennym trwała ciągła modernizacja kopalni. W kwietniu 1929 roku ukończono wznoszenie (wspomnianej na wstępie) zabudowanej wieży wyciągowej szybu „Krystyna", a cztery lata później w szybie tym ruszyła maszyna wyciągowa o największej w Europie mocy 3264 KM. W 1938 roku w kopalni wydobyto ponad 2 miliony ton węgla.

Tekst zaczerpnięty z publikacji "Bytomskie kopalnie węgla" Anny i Tomasza Śmiałkowie , Wyd. Urząd Miejski w Bytomiu, Bytom 2003.
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.