Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
16 października 2018, Florentyny, Ambrozego, Gawla

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Przewodniki turystyczne online

Wszystkim, którzy wybierają się na wycieczkę po Bytomiu, polecamy popularne przewodniki turystyczne. Znajdziesz w nich nie tylko informacje o atrakcjach, ale także gotowe propozycje spacerów, ścieżki dydaktyczne, ścieżki spacerowe, trasy turystyczne piesze i rowerowe. 

Szlakiem bytomskich judaików

Szlakiem bytomskich judaików Data publikacji: 17 lipca 2016Niedziela, 11 tamuz 5776 rok /według kalendarza żydowskiego/ - pod tą datą zapisała się kolejna już wycieczka z cyklu Poznaj Bytom z przewodnikiem. Tym razem liczna grupa zwiedzających udała się szlakiem bytomskich Żydów.

Zdawać by się mogło, że po żydowskim dziedzictwie w Bytomiu, pozostał już tylko tajemniczy, bo niedostępny na co dzień cmentarz przy ul. Piekarskiej i pamiątkowa tablica na pl. Grunwaldzkim, gdzie do 1938 r. stała synagoga. O tym, że miejsc związanych z obecnością w naszym mieście licznej społeczności żydowskiej jest dużo więcej, przekonali się uczestnicy niedzielnej wycieczki, którzy stosunkowo krótką, acz bogatą trasę przemierzyli wraz z przewodnikami: Teresą Tworek i Tomaszem Śmiałkiem.

Trasa wycieczki obejmowała wspomniany już pl. Grunwaldzki, gdzie 9 listopada 2007 r. odsłonięto, zaprojektowaną przez Stanisława Pietrusę, tablicę oraz stary cmentarz żydowski przy ul. Piastów Bytomskich, o którego istnieniu także przypomina wmurowana w ścianę budynku tablica.

Ciekawostką jest, że wśród zwiedzających znalazły się osoby, które pamiętały jeszcze stary kirkut na wałach miejskich, położenie nieistniejących już zabudowań. Dzieląc się zachowanymi w pamięci obrazami, w doskonały sposób uzupełniały relację przewodniczki.

Tego dnia uczestnicy wycieczki mieli też okazję zajrzeć na podwórko przy ul. Smolenia 4, gdzie w dwóch bliźniaczych kamienicach znajdował się niegdyś żydowski dom starców oraz rytualna łaźnia (mykwa). Ostatnim etapem wycieczki był czynny cmentarz żydowski przy ul. Piekarskiej. Na wpisanym do rejestru zabytków w 2012 r. kirkucie zachował się m.in. się neogotycki dom przedpogrzebowy z ok. 1890 r. Warto też zwrócić uwagę na lapidarium złożone z macew uratowanych ze starego cmentarza.

Mieszkam w Bytomiu od zawsze i niejednokrotnie przechodząc ul. Piekarską czy Żeromskiego nurtowało mnie, jak wygląda to miejsce poniżej widocznych z ulicy, porośniętych bluszczem drzew. Cieszę się, że mogłem zobaczyć to absolutnie wyjątkowe miejsce po tej stronie ogrodzenia – mówił jeden z uczestników wycieczki.

Już w najbliższą sobotę /23 lipca/, kolejna porcja wrażeń. Tym razem na wycieczkę zapraszamy miłośników przyrody, którzy będą mieli okazję przejść wraz z przewodnikiem ścieżkę edukacyjną wśród 150-letnich buków w Rezerwacie Przyrody Segiet.

Galeria zdjęć:Autor: AK
Zdjęcia: AK

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.