Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 marca 2018, Gertruda, Patryk, Zbigniew

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uwaga! Zmiana siedziby Biura Terenowego ZUS w Bytomiu

Ważna zmiana dla klientów bytomskiego Biura Terenowego ZUS. Od 1 kwietnia nowa siedziba biura będzie znajdowała się w budynku przy ul. Karola Miarki 8. Dotychczasowa placówka mieszcząca się w budynku przy ul. Sądowej 8 zakończy działalność 31 marca.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Tu Metropolia - przyjdź, posłuchaj, zabierz głos

Na kolejną otwartą debatę z cyklu „Tu Metropolia”, poświęconą tematyce metropolitalnej, zapraszamy w środę, 14 marca, do Bytomia. Cykl spotkań organizowany jest przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię.

Bytom płaci za pomysły!

10 tysięcy złotych za pomysł! Tyle płaci Bytom osobom kreatywnym, które mają receptę na bolączki miasta w obszarze społecznym. Wystarczy dobra idea i jej uzasadnienie - resztą, czyli realizacją pomysłu zajmie się już ktoś inny.

Rusza kolejna edycja Nagrody Gospodarczej Prezydenta Bytomia

Prezydent Bytomia i Bytomska Rada Biznesu zapraszają bytomskich przedsiębiorców do udziału w konkursie na Firmę Roku i Mikrofirmę Roku.

W Bytomiu przebudują drogi za prawie 14 mln

Jeszcze w tym roku przebudowane zostaną ul. Katowicka, Frenzla, skrzyżowanie ul. Wrocławskiej i Reja oraz Aleja Jana Pawła II. W sumie na realizację tych inwestycji miasto wyda prawie 14 mln zł, z czego aż 10 mln pochodzi z Metropolitalnego Funduszu Solidarności. Pierwsze przetargi ruszą już w marcu.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Syndyk chciał sprzedać bloki po Linodrucie. Miasto pomogło lokatorom

Syndyk chciał sprzedać bloki po Linodrucie. Miasto pomogło lokatorom Data publikacji: 10 marca 2016Mogli być sprzedani, a stali się właścicielami. Lokatorzy budynków przy ul. Popiełuszki po bardzo okazyjnej cenie kupili mieszkania. W transakcji zakupu nieruchomości od syndyka masy upadłościowej pomogło im miasto.

Wiele wskazuje na to, że gdyby nie pomoc Damiana Bartyli, prezydenta Bytomia, los mieszkańców budynków przy ul. Popiełuszki: 7, 7a, 7b i 7c mógłby być bardzo niepewny. Syndyk masy upadłościowej wystawił na sprzedaż budynki będące własnością firmy Renatrans-Linodrut. Zaoferował lokatorom mieszkania po cenie rynkowej. Wystawił też na sprzedaż całe budynki. Jest w nich 46 mieszkań (z czego 3 były wcześniej wykupione na własność).

Obawialiśmy się sytuacji, z jaką w wielu miastach borykają się lokatorzy budynków wystawianych na sprzedaż – mówi Andrzej Lorek, prezes Towarzystwa Społecznego Bytom. Często, kiedy zmienia się właściciel, czynsze drastycznie wzrastają. Musieliśmy szybko i skutecznie zadziałać, żeby uchronić lokatorów przed niepewnym jutrem.

Dwa budynki przy ul. Popiełuszki, które były własnością Linodrutu, syndyk wystawił na sprzedaż za 840 tys. zł. W przypadku zakupu całego budynku pojedyncze mieszkania okazały się tańsze, bo ich wartość wahała się od 12 do 28 tys. zł. Gdyby lokatorzy chcieli wykupić mieszkania od syndyka sami, musieliby się liczyć z o wiele większymi kosztami, bo lokale zostały wycenione po cenie rynkowej –  ich wartość zaczynała się od 60 tys. zł.

Dlatego miasto zaproponowało lokatorom pomoc, stwarzając im możliwość kupna lokalu po okazyjnej cenie. Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Bytomiu stało się pośrednikiem, który kupił budynki od syndyka masy upadłościowej i odsprzedał lokatorom mieszkania.

Władze miasta dwukrotnie spotkały się z mieszkańcami zapewniając ich, że to jedyny sposób na zapewnienie im bezpieczeństwa w tej sytuacji – podkreśla Andrzej Lorek, prezes TBS Bytom. Pięciu lokatorów nie mogło wykupić mieszkań, ale pozostali (38) przystali na takie rozwiązanie. Wpłacili nam zaliczkę, która zawierała tę niższą cenę mieszkania razem z kosztami notarialnymi. Dzięki temu TBS mógł odkupić od syndyka budynki i sprzedać lokatorom mieszkania.

W domach przy ul. Popiełuszki już zawiązała się wspólnota mieszkaniowa. Mieszkańcy wiedzą, że będą musieli włożyć sporo pracy, żeby odświeżyć klatki schodowe czy ocieplić budynek. Niemniej mają pewność, że uniknęli czarnego scenariusza sprzedaży domów przypadkowym właścicielom, tak jak stało się to w innych miastach – dodaje prezes.

 


Autor: iwo
Zdjęcia: www.google.pl

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.