Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
20 stycznia 2018, Fabian, Sebastian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Odtworzą tragiczne wydarzenia w Miechowicach sprzed 73 lat!

17 grup rekonstrukcyjnych z Polski, Czech i Słowacji, ponad 120 osób, które wcielą się w rolę żołnierzy i mieszkańców Miechowic odtwarzając wydarzenia z 1945 roku, pokazy eksponatów i prelekcja na temat wkroczenia Sowietów do Miechowic. Tak zapowiada się 27 stycznia II edycja Rekonstrukcji Walk o Miechowice.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Sylwia Hefczyńska - Lewandowska

Sylwia Hefczyńska - Lewandowska Data publikacji: 9 grudnia 2013Bytom kojarzy mi się z moim miejscem – miejscem zamieszkania i pracy. Najbardziej związana jestem właśnie z teatrem, w którym pracuję, z miejscami takimi jak: Galeria Stalowe Anioły, Jazz Club Fantom, Suplement, od niedawna budynek Wydziału Teatru Tańca krakowskiej PWST oraz SMOK, a także z pewnym uroczym mieszkankiem z widokiem.

To dobre miejsce do pracy, bo nie ma w nim blichtru; jest nieustanną pożywką dla artysty. To tanie miejsce do życia, blisko do gór i Krakowa; to przede wszystkim ludzie, z którymi się przyjaźnię, i moi najbliżsi. Bytom jest pięknym miejscem, z urokliwymi zakątkami, pełnymi wspaniałych architektonicznych detali, ale niestety zaniedbane, raczej biedne i brudne, pełne również obskurnych, zapomnianych podwórek. Na każdym rogu sklep całodobowy, widoczne skutki bezrobocia.

 Szansą dla rozwoju Bytomia jest konsekwencja w przemianie tego miasta z postindustrialnego w tętniące życiem kulturalne centrum nie tylko Śląska, ale całej Polski. Biorąc pod uwagę ilość i jakość oraz unikalność inicjatyw, jakie podejmują ludzie sztuki (zarówno w dziedzinie teatru, tańca, muzyki, jak i sztuk plastycznych), jestem przekonana o realności tego zamierzenia. Niebagatelną rolę odgrywa tu przychylność różnych instytucji i  to nie tylko kulturalnych.

Bytom to też wspaniałe dwa tygodnie w roku, kiedy odbywa się Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego, podczas których miasto odżywa, nabiera nowych barw i tętni życiem, jest pełen kolorowych ludzi, którzy zarażają mieszkańców swoją roztańczoną energią.

Sylwia Hefczyńska - Lewandowska - tancerka Śląskiego Teatru Tańca w BytomiuAutor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.