Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 kwietnia 2018, Adolf, Leon, Tymon

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uwaga pasażerowie! Zmiany w kursowaniu linii tramwajowych nr 6 i 19

Od soboty, 21 kwietnia w związku z modernizacją przejazdu drogowo – tramwajowego w Chorzowie /ul. Katowicka/ nie będą kursowały do Katowic linie tramwajowe nr 6 i 19. Utrudnienia komunikacyjne potrwają do czwartku, 26 kwietnia /do godziny 4:00/.

Nowe oblicze Rozbarku

Życzenia rozbarczan stają się faktem. Będą mieli w swojej dzielnicy rynek, place zabaw i promenadę, a ruch samochodowy na niektórych ulicach będzie ograniczony.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


EC Szombierki wróci na kulturalną mapę regionu

Elektociepłownia Szombierki znajdująca się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego przejdzie długo wyczekiwany remont. Przywrócona zostanie także obiektowi funkcja kulturalna.

Utrudnienia drogowe na ul. Wrocławskiej

Kierowcy korzystający na co dzień z ul. Wrocławskiej będą musieli przygotować się na utrudnienia drogowe. Od 21 marca /od godzin porannych/ na ul. Wrocławskiej /odcinek od ul. Reja do ul. Konstytucji/ będzie prowadzony, w związku z występującymi szkodami górniczymi, remont wiaduktu drogowego.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Święto szlaku

Święto szlaku Data publikacji: 15 czerwca 2014Jest taki jeden dzień w roku kiedy śląskie zabytki techniki stają się celem tysięcy turystów. Odbywająca się od kilku lat "Industriada" czyli święto zabytków techniki z każdą edycją przyciąga coraz większą rzeszę odwiedzających. Dość powiedzieć, że na wiele atrakcji bilety rozchodzą się na długo przed tym wyjątkowym dniem. Tak dzieje się m.in. z wejściówkami do Elektrociepłowni Szombierki i Szybu "Ewa" zlokalizowanego obok Szybu "Krystyna."

Bytom może pochwalić się trzema miejscami do których zmierzają w ten dzień turyści. Poza wspomnianą wcześniej Elektrociepłownią Szombierki i szybem Krystyna, na wszystkich chętnych czekają Górnośląskie Koleje Wąskotorowe. Tego dnia każdy może dotknąć i zobaczyć z bliska przemysłowe perełki. Na odwiedzających czekało mnóstwo atrakcji. Dzień z naszymi zabytkami rozpoczął się o 8. rano, a zakończył chwilę przed północą.!

Licząca 57 metrów wieża Szybu Krystyna zachęcała do przybycia od wczesnych godzin porannych. Na zlokalizowanym tuż obok polu golfowym można było wziąć udział w warsztatach golfowych, a bardziej zaawansowani mogli wystartować w turnieju o puchar Industriady. Można było zwiedzić szyb Ewa, poznać na własnej skórze jak to jest być geodetą. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz robotów, modeli latających i drukowania w technice 3D. Wieczór można było spędzić przy dźwiękach bluesa i zobaczyć film "Zgorszenie Publiczne" czyli komedie romantyczną po śląsku, był to jednocześnie prolog kina letniego, które przez wakacje będzie się odbywało "w cieniu" szybu Krystyna.

Narzekać nie mogli też miłośnicy "wąskich torów." Przez cały dzień można było wybrać się w podróż zabytkową kolejką. Zwiedzić każdy zakamarek parowozowni przy ulicy Reja. Na zainteresowanych czekały też przejazdy drezyna ręczną, wystawa taboru kolejowego i nauka jazdy lokomotywą Lxd2. Odbyła się też parada bębniaska i koncert w wykonaniu L'ombelico del Mondo. Całość zakończył "Ogień pod kotłem" spektakularny show wykorzystujący płonące elementy scenograficzne, muzykę na żywo i pokazy fire-show.

Nie lada gratką była możliwość zwiedzenia Elektrociepłowni Szombierki. Ten monumentalny obiekt od lat fascynuje znawców modernizmu. Uznany za jeden z siedmiu cudów architektury Śląska budynek zachwyca swą kubaturą i na stałe wpisał się w panoramę nie tylko Szombierek ale i całego Bytomia.

Galeria zdjęć:Autor:
Zdjęcia: UM Bytom

Zobacz również:

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.