Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
16 grudnia 2017, Albina, Zdzislaw

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Już jest świąteczny rozkład jazdy KZK GOP

Komunikacyjny Związek Komunalny GOP w okresie weekendu przedświątecznego /16-17 grudnia/ oraz w okresie świąt i zimowej przerwy świątecznej 23 grudnia – 1 stycznia wprowadził zmiany w funkcjonowaniu komunikacji autobusowej i tramwajowej.

Kolejny odcinek Strzelców Bytomskich przebudowany

Kosztem ponad 730 tysięcy zł przebudowany został kolejny odcinek jednej z głównych ulic naszego miasta. Zakończyły się właśnie prace na odcinku ul. Strzelców Bytomskich od wiaduktu kolejowego /przy dawnej KWK „Powstańców Śląskich”/ do ul. Objazdowej.

Wokół zdrowia seniora

To temat przewodni konferencji „Zdrowie Seniora”, która 15 grudnia odbędzie się w Urzędzie Miejskim w Bytomiu. Podczas niej poruszone zostaną kwestie związane z chorobą  Alzheimera, chorobami narządu wzroku i słuchu oraz zaburzeniami równowagi ciała.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Szósta edycja Mieszkania dla Młodych

Dziewięć kolejnych lokali mieszkalnych czeka na chętnych do ich wynajęcia w ramach szóstej edycji programu „Mieszkania dla Młodych” w Bytomiu. Są to mieszkania do remontu, który najemca musi wykonać we własnym zakresie i na własny koszt przed zawarciem umowy najmu.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Święto rzemieślników

Święto rzemieślników Data publikacji: 20 marca 2016Cieszę się, że tradycje rzemieślnicze są w naszym mieście tak wspaniale kultywowane. Wielkie ukłony należą się przedstawicielom środowiska rzemieślniczego, ale i organizacji, która reprezentuje Wasze potrzeby – mówił Damian Bartyla, prezydent Bytomia podczas gali Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Bytomiu.

Cech zrzesza 153 firmy z Bytomia i Radzionkowa. Wśród nich są przedstawiciele takich zawodów, jak: piekarze, cukiernicy, fryzjerzy, blacharze, mechanicy czy tapicerze. Wczoraj /19 marca/ członkowie podczas dorocznej gali podsumowali ubiegły rok oraz odebrali nagrody dla najlepszych rzemieślników.
 
Uroczystość rozpoczęła się, jak co roku mszą w kościele św. Jacka. Następnie orszak na czele ze starszyzną Cechu w towarzystwie wojskowej orkiestry dętej przemaszerował do restauracji „Myśliwskiej” na doroczną Galę Rzemiosła Piekarzy i Cukierników. Uroczystość organizowana jest od 2006 roku, z okazji święta Piekarzy i Cukierników przypadającego 15 marca oraz święta Józefa, patrona rzemieślników (19 marca). Jak co roku wzięli w niej udział nie tylko zrzeszeni w Cechu właściciele firm z Bytomia i Radzionkowa, ale także przedstawiciele władz obu miast, radni miejscy, Sejmiku Województwa Śląskiego oraz zaprzyjaźnieni z organizacją przedstawiciele Bytomskiej Rady Biznesu, Bytomskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, instytucji miejskich i przedsiębiorcy. W obchodach wziął również udział wiceprezes Związku Rzemiosła Polskiego, Prezes Izby Rzemieślniczej w Katowicach - profesor dr hab. Jan Klimek.

Co roku na Gali promowana jest także młodzież z Bytomia i Radzionkowa. W tym roku swoje umiejętności zaprezentowali uczniowie z Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego z Bytomia oraz młodzież z Centrum Kultury „Karolinka” z Radzionkowa.

Podczas spotkania oprócz podsumowania ubiegłego roku zostały wręczone także dyplomy i odznaczenia dla pracowników, rzemieślników i ich zakładów, a także srebrne, złote i platynowe medale im. Jana Kilińskiego. Wśród wyróżnionych pracowników i firm były:

I. Dyplomy dla pracowników firm z Cechu: Restauracja FIGARO Joanna i Leszek Machoń z Radzionkowa, Cukiernia - Piekarnia Tadeusz Bączkowicz z Radzionkowa, Cukiernia „PEREŁKA” Marcin Warzecha z Bytomia, CASTORI Sp. z o.o., Bartłomiej Bujak, Dobromir Bujak z Bytomia, Parkowa s.c. Danuta i Lech Chojnaccy z Tarnowskich Gór.

II. Dyplom Cechu w Bytomiu: NIKO Jacek Powolik z Bytomia, PIEKARNIA-CUKIERNIA III Kinga i Tadeusz Kwapisz z Bytomia, Salon Fryzjersko-Kosmetyczny METAMORFOZA Joanna Sosna z Zabrza.

III. Honorowa Odznaka Rzemiosła Śląskiego: Cukiernia „PEREŁKA” Marcin Warzecha z Bytomia, Iwona Błaszczyk, Studio Fryzjerskie La Grand z Bytomia.

IV. Honorowa Odznaka Rzemiosła Polskiego: Parkowa s.c. z Tarnowskich Gór, Joanna i Leszek Machoń Restauracja FIGARO z Radzionkowa.
 
V. Srebrny Medal im. Jana Kilińskiego: Adam Burdalski, Zakład Produkcyjny „LTS” z Tarnowskich Gór.

VI. Złoty Medal im. Jana Kilińskiego: Antoni Krzykawski - ASKAR – SERVICE z Radzionkowa, Salon Fryzjersko – Kosmetyczny Halina Owczarek z Bytomia, Mieczysław Pamuła - Mototechnika Bytom.

VII. Platynowy Medal im. Jana Kilińskiego: Franciszok Gerard – Senior Bytom.

VIII. Szabla Rzemieślnicza Cechu w Bytomiu: Głogowscy Reinhold i Hildegarda – Seniorzy Radzionków.

IX. Srebrna Odznaka Zasłużony dla Województwa Śląskiego: Chojnacki Leszek, Parkowa s.c. z Tarnowskich Gór.

X. Dyplom od Prezydenta Miasta Bytomia Damiana Bartyli za wyróżnianie się na rynku rzemieślniczym w Bytomiu: Piotr Grochowina - Meble Grochowina Studio z Bytomia i Andrzej Kalbarczyk, CAUTUM ENERGY Sp. z o.o. z Bytomia.

XI. Wyróżnienia od Prezydenta Miasta Bytomia Damiana Bartyli z okazji 40, 35, 25, 20 i 15-lecia prowadzenie swojej firmy:
1.    40-lecie/Franciszek Drenda, Zakład Krawiecki z Bytomia;
2.    35-lecie/Stanisława Koza, F.H.P „KOZA” z Bytomia;
3.    25-lecie/Justyna Łuczyńska, FHU FACTOR z Bytomia;
4.    25-lecie/Mieczysław Pamuła, Katarzyna Pamuła, Mototechnika Bytom z Bytomia;
5.    20-lecie/Joanna Gaweł, Restauracja Pizzeria DESPERADO z Bytomia;
6.    20-lecie/Elżbieta Mateja, Zakład Fryzjerski „ELIZA” z Bytomia;
7.    20-lecie/Katarzyna Mitas-Ciba, Elżbieta Mitas-Kawałko, Zakład Fryzjerski Damsko-Męski s.c. z Bytomia;
8.    15-lecie/Bartłomiej Bujak, Dobromir Bujak, CASTORI Sp. z o.o. z Bytomia;
9.    15-lecie/Krystyna Kopyto, Zakład Fryzjerski „Krystyna” z Bytomia;
10.  15-lecie/Michał Klimza, Renata Klimza, Cukiernia „U Michała” Michał i Renta Klimza z Bytomia;

XII. Wyróżnienia od Burmistrza Miasta Radzionkowa Gabriela Tobora z okazji 40, 25, 20, 10-cia jubileuszu powstania firmy:
1.    40-lecie/Apolinary Komór, Ślusarstwo Produkcyjno-Usługowe z Radzionkowa;
2.    25-lecie/Katarzyna Stachowicz-Brzezina, Zakład Fryzjerski z Radzionkowa;
3.    20-lecie/Mirosława Surowiec, Zakład Fryzjerski z Radzionkowa;
4.    10-lecie/Joanna Machoń, Leszek Machoń, Restauracja FIGARO z Radzionkowa.

O Cechu:
Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Bytomiu jest organizacją samorządu gospodarczego rzemiosła i małej przedsiębiorczości oraz federacją pracodawców. Powstał w 1945. a już w 1946 roku zrzeszał 502 zakłady. Do 1972 roku siedziba Cechu znajdowała się przy ul. Browarnianej 6, po czym siedziba organizacji została przeniesiona do budynku przy ul. Pułaskiego 3, gdzie mieści się do dziś. Do zadań cechu należą między innymi ochrona praw oraz reprezentowanie interesów zrzeszonych w cechu, współpraca z organizacjami społecznymi i politycznymi. Obecnie w Cechu Rzemiosł Różnych zrzeszonych jest ponad 153 firmy działające na terenie Bytomia i Radzionkowa. Są wśród nich m.in.: fryzjerzy, piekarze, cukiernicy, mechanicy samochodowi, lakiernicy, blacharze i tapicerzy oraz przedstawiciele innych zawodów.

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM w Bytomiu/Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.