Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
25 września 2018, Aurelia, Wladyslaw, Kamil

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Noc Teatrów Metropolii

Bezsenna, kolorowa i pełna wrażeń. Taka właśnie będzie tegoroczna odsłona Nocy Teatrów Metropolii, która odbędzie się 29 września. Na widzów czeka prawie 100 spektakli i atrakcji specjalnych: na scenie i w plenerze, klasycznie i offowo.

Chcesz wiedzieć co się dzieje w mieście? Zajrzyj do kalendarza imprez miejskich

Szczegółowy kalendarz imprez i wydarzeń miejskich, jakie odbywają się w Bytomiu dostępny jest już w zakładce „Kultura” i „Sport” na miejskiej stronie internetowej. W kalendarzu znajdziecie nie tylko gdzie i kiedy odbywa się interesująca Was impreza, ale również jej organizatora.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Święto puzonu i tuby w szkole muzycznej

Święto puzonu i tuby w szkole muzycznej Data publikacji: 27 października 201652 młodych instrumentalistów weźmie udział w II Ogólnopolskim Konkursie Puzonistów i Tubistów organizowanym przez Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną. Przesłuchania rozpoczną się w czwartek, 3 listopada.

Wśród uczestników trwającego trzy dni konkursu, którego patronem jest wieloletni pedagog bytomskiej szkoły – Paweł Waloszczyk, znajdą się uczniowie szkół muzycznych z całej Polski oraz studenci i absolwenci akademii muzycznych. W czasie przesłuchań konkursowych młodzi instrumentaliści zaprezentują program dostosowany stopniem trudności do umiejętności i wymogów kategorii wiekowej.

Repertuar obejmuje pozycje obowiązkowe oraz utwory do wyboru autorstwa kompozytorów różnych epok historycznych. W jury zasiądą pedagodzy zagranicznych uczelni muzycznych, muzycy światowej sławy (Peter Malton – Szwecja, Mateusz Dwulecki – Niemcy, Tadeusz Kubik – Niemcy, Marek Janicki – Niemcy, Grzegorz Nowara – Niemcy). Honorowym przewodniczącym komisji konkursowej będzie sam patron konkursu – Paweł Waloszczyk.

Przypomnijmy, że Paweł Waloszczyk prowadzi klasę puzonu i tuby w bytomskiej szkole muzycznej od 1960 r. Przez lata pracy pedagogicznej wykształcił kadrę puzonistów, z których większość gra w renomowanych zespołach orkiestrowych niemal na całym świecie m.in. w Wiesbaden, Goeteborgu, Hanowerze, Hongkongu. Jego uczniowie zdobywają laury na prestiżowych polskich i zagranicznych konkursach muzycznych.

Absolwenci tak mówią o profesorze: „(...) jest bardzo wymagający, to chyba jego największa zaleta. Nigdy nie odpuszcza. Nawet wtedy, gdy osiągnie się sukces, to zachowuje się tak, jakby tego nie zauważył. Owszem, pogratuluje, ale jest tak samo wymagający.

Ogłoszenie wyników i Koncert Laureatów zaplanowano są na piątek, 5 listopada. Współorganizatorem konkursu jest Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, a opiekę merytoryczną nad wydarzeniem objęła Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach.

Autor: AK
Zdjęcia: arch. OSM, na zdjęciu patron konkursu - Paweł Waloszczyk

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.