Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
15 grudnia 2018, Nina, Celina, Walerian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Chcesz wiedzieć co się dzieje w mieście? Zajrzyj do kalendarza imprez miejskich

Szczegółowy kalendarz imprez i wydarzeń miejskich, jakie odbywają się w Bytomiu dostępny jest już w zakładce „Kultura” i „Sport” na miejskiej stronie internetowej. W kalendarzu znajdziecie nie tylko gdzie i kiedy odbywa się interesująca Was impreza, ale również jej organizatora.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Święto kina

Święto kina Data publikacji: 10 września 2017Zakończył się III Bytom Film Festival. Zwieńczeniem imprezy, która po raz kolejny zgromadziła w naszym mieście nie tylko widzów, ale i twórców filmowych, były pokazy zwycięskich etiud zgłoszonych do festiwalowego konkursu.

Nagroda w kategorii najlepszego filmu fabularnego trafiła do „Adaptacji” Bartosza Kruhlika. Statuetką Bytomskiego Lwa uhonorowano też Ewę Kochańską za dokument „Patrz z czego będzie chleb” oraz Justynę Mytnik, której „Apokalipsa” wygrała w kategorii animacja/eksperyment.

Laureatami konkursu popularyzatorskiego zostali Sławomir Wasiński (blog Wchłonięty przez orient) i Damian Lesicki ( „Nadzieja w piekle” - recenzja filmu „Syn Szawła”).

Cieszę się, że bytomski festiwal rozwija skrzydła i z roku na rok staje się coraz bardziej widoczną płaszczyzną dyskusji o kinematografii i konfrontacji młodych twórców z tą formą sztuki – mówił Damian Bartyla, prezydent Bytomia.

Bytom Film Festiwal był doskonałą okazją, by spotkać się z twórcami prezentowanych filmów. Miłośnicy kina brali udział m. in. w warsztatach montażowych, pokazach filmowych, z czego na szczególną uwagę zasługuje seans na dziedzińcu bytomskiego sądu.

Z kolei w Teatrze Rozbark zorganizowano cykl Silesia Panorama, podczas którego zaproponowano widzom filmy oscylujące wokół śląskich klimatów. Wśród nich znalazł się „Piotrowsky” Marcina Biegańskiego i „Benek” Roberta Glińskiego. Warto dodać, że zdjęcia do tego drugiego powstawały m.in. w byłej cechowni KWK Rozbark. Bytomski Festiwal Filmowy uświetnili też twórcy.

Gościem specjalnym był Marcin Biegański, reżyser „ Piotrowsky’ego”, który opowiedział o kulisach powstawania filmu o śląskim bokserze. Sporo miejsca poświęcono też warsztatom na temat legalności kultury w internecie i prawie autorskim.

Galeria zdjęć:Autor: AK
Zdjęcia: Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.