Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
15 grudnia 2018, Nina, Celina, Walerian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Świetlik

Data publikacji: 10 grudnia 2013Dawno temu pewna kobieta z Miechowic wracała wraz z córką z wiejskiego wesela, a było to już około dziesiątej godziny wieczorem, kiedy opuściły salę taneczną i udały się w drogę powrotną do domu.

Mieszkały one na Drzezgowcu, części Miechowic zwanej tak od nazwiska Drzezga, które nosił kiedyś jeden z gospodarzy, właścicieli tamtejszych gruntów. Było wtedy tak ciemno, że ledwo drogę można było rozpoznać. Nagle dostrzegły wielkiego chłopa, który w czarnym surducie i tegoż koloru cylindrze kroczył przed nimi. W ustach trzymał palące się cygaro, a kobiety z walącym ze strachu w piersiach sercem podążały za tym nikłym, żarzącym się światełkiem.
Doszły w ten sposób aż przed drzwi swojego mieszkania, gdzie mężczyzna zatrzymał się, a z jego cygara trysnął potężny snop iskier, które z łoskotem spadły następnie na dach i mury, na drzwi i okna ich domu, po czym nagle gasły. Tajemniczy przewodnik znikł tak nagle, jak się pojawił na ich drodze. Kobiety drżąc ze strachu weszły do domu. Tam oczekiwał na nie gospodarz z pobladłą twarzą i opowiedział jak to przed chwilą wyrwało go ze snu potężne trzęsienie domu i  łoskot. Od kobiet dowiedział się, że powodem tego były iskry z cygara napotkanego mężczyzny – Świetlika.

[Chrobok L.: Sagen von Miechowitz, Miechowitz 1926, s. 14-15]
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.