Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
11 grudnia 2018, Waldemar, Damazy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Świecący krzyż na Górze Gryca

Data publikacji: 10 grudnia 2013W dawnych czasach ludzie przechodzący o zmroku w pobliżu Góry Gryca w Miechowicach często mogli dostrzec na szczycie wzniesienia światła. Kiedyś w Zaduszki świadkami tego dziwnego zjawiska były kobiety spieszące wczesnym rankiem do kościoła.

W miejscu, gdzie dziś stoi kapliczka świętej Barbary ujrzały świetlisty krzyż, a po jego lewej i prawej stronie dwa palące się światła. Zatrwożone uklękły i pomodliły się do Jezusa Ukrzyżowanego. Zjawisko jednak nie znikło, one zaś nie umiały się podnieść z klęczek. Wtedy pomyślały, że ich bliskim w kopalni grozi niebezpieczeństwo. Głośno więc zaczęły się modlić do św. Barbary i prosić o pomoc.
Gdy po skończonej modlitwie podniosły wzrok wokoło było ciemno, a one udały się w dalszą drogę do kościoła. O zdarzeniu opowiedziały farorzowi. Ten zwołał zebranie, na którym postanowiono w miejscu zdarzenia wybudować kaplicę. Po wzniesieniu budowli, kaplicę poświęcono św. Barbarze, a każdego roku odprawiano tam w dniu święta patronki górników mszę świętą.

 [Chrobok L.: Sagen von Miechowitz, Miechowitz 1926, s. 22]
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.