Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
23 września 2018, Tekla, Boguslaw

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Przewodniki turystyczne online

Wszystkim, którzy wybierają się na wycieczkę po Bytomiu, polecamy popularne przewodniki turystyczne. Znajdziesz w nich nie tylko informacje o atrakcjach, ale także gotowe propozycje spacerów, ścieżki dydaktyczne, ścieżki spacerowe, trasy turystyczne piesze i rowerowe. 

Światowy Dzień Turystyki

Światowy Dzień Turystyki Data publikacji: 26 września 2016Już jutro, 27 września przypada ustanowiony w 1979 roku z inicjatywy Światowej Organizacji Turystyki działającej z ramienia ONZ „Światowy Dzień Turystyki”. Z tej okazji Urząd Miejski w Bytomiu oraz Stowarzyszenie na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium” organizuje wycieczkę do schronu w Miechowicach.

Światowy Dzień Turystyki to w tym roku okazja do promocji zabytków fortyfikacji militarnych i schronów przeciwlotniczych w Bytomiu. Stowarzyszenie na rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium” udostępni jutro, 27 września do zwiedzania schron przeciwlotniczy znajdujący się w Bytomiu-Miechowicach przy ulicy Kasztanowej. Schron został otwarty do zwiedzania w czerwcu bieżącego roku.

Zwiedzanie odbywać się będzie w godzinach od 9.00 do 13.00 (wejścia grup co 30 minut). Tematyka prezentacji multimedialnej będzie dotyczyć wejścia Armii Czerwonej do Miechowic w styczniu 1945 roku i tragicznych wydarzeń, które towarzyszyły trwającym tam wtedy walkom. Zwiedzanie schronu zapowiedziała już młodzież z Gimnazjum nr 15, Gimnazjum nr 14, Gimnazjum nr 9, a także klasy szóste ze Szkoły Podstawowej nr 33 w Bytomiu-Miechowicach. Podczas zwiedzania opiekunowie schronu zapowiedzieli konkursy wiedzy historycznej z nagrodami.

Ponadto dla młodzieży (szkolnych grup zorganizowanych pod opieką  nauczyciela) stowarzyszenie udostępni jutro schron przeciwlotniczy znajdujący się na Placu Akademickim (w godz. 9.00-12.00, ostatnia grupa 11.30). Co 30 minut jedna grupa młodzieży szkolnej będzie mogła zwiedzić obiekt służący podczas II wojny światowej jako miejsce ukrycia ludności cywilnej Bytomia zagrożonej nalotami lotniczymi.

Więcej informacji: Ireneusz Okoń, Stowarzyszenie na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”, tel. 889 784 581.

Światowy Dzień Turystyki został ustanowiony w 1979 roku z inicjatywy Światowej Organizacji Turystyki działającej z ramienia ONZ. Obchody mają kształtować społeczną świadomość dotyczącą znaczenia i roli turystyki we współczesnym świecie, zarówno w aspekcie kulturowym, politycznym i gospodarczym.

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Stowarzyszenie na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.