Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
21 września 2018, Hipolit, Mateusz, Daria

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Gratka dla miłośników tramwajów

Wystawa taboru tramwajowego, nauka jazdy tramwajem z instruktorem, pokaz podnoszenia wagonu tramwajowego, występy artystyczne oraz możliwość zwiedzania zajezdni. To tylko nieliczne atrakcje, jakie czekają na wszystkich 22 września z okazji 50-lecia zajezdni tramwajowej w Bytomiu – Stroszku.

800 nowych mieszkań powstanie w Bytomiu

Budowę ponad 800 nowych mieszkań w Bytomiu zapowiedział podczas konferencji prasowej prezydent Damian Bartyla.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Szkody górnicze - wnioski o dokonanie napraw

Przekazujemy informacje pomocne przy ubieganiu się o naprawę szkód górniczych.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Supermaszyna do skomplikowanych operacji w bytomskiej "czwórce"

Supermaszyna do skomplikowanych operacji w bytomskiej "czwórce" Data publikacji: 19 lutego 2016Jego ramię robocze waży 1,5 tony, kosztował 2,8miliona zł - dzięki temu urządzeniu zabiegi śródnaczyniowe  będą krótsze i bezpieczniejsze. Supernowoczesny angiograf Allura Xper Fd20 marki Philips od 18 lutego służy pacjentom i lekarzom Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu, gdzie otwarto Pracownię Badań Naczyniowych.

Jerzy Pieniążek, dyrektor WSS nr zachwalał wyposażenie pracowni: To sprzęt, który ma ogromne możliwości. Jego zastosowanie zależy w dużej mierze od umiejętności lekarzy, a te w naszym szpitalu są na najwyższym poziomie.

Aparat służy do diagnostyki wszystkich naczyń całego ciała. Pomaga w leczeniu pacjentów z chorobami naczyniowymi, onkologicznymi, neurologicznymi czy kardiologicznymi (np. tętniak naczyń mózgowych, zwężenie naczyń wieńcowych, tętniak aorty, guzy wątroby, miażdżyca). Daje lekarzom możliwość poszerzenia zwężonych naczyń krwionośnych, zamknięcia światła pojedynczych naczyń specjalnymi spiralkami czy rozpuszczania zatorów tętniczych.

Zabiegi wykonywane przy użyciu tej aparatury są bezpieczniejsze zarówno dla pacjentów, jak i osób obsługujących go – mówi dr Jerzy Pieniążek. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu, można zmniejszyć dawkę promieniowania rentgenowskiego i kontrastu.

Potwierdza to Wiesław Klatt, dyrektor linii biznesowej X-ray Philips Healthcare w Polsce i krajach bałtyckich: Środek cieniujący redukowany jest kilkukrotnie w stosunku do badań wykonywanych na podobnych systemach. Allura Xper Fd20 wyposażony jest np. w funkcję wykonywania badania obwodowego z jednego wstrzyknięcia tzw. ,,Bolus Chase”, która pozwala na interaktywny wpływ na przebieg badania w czasie rzeczywistym. Operator wstrzykuje środek cieniujący do tętnic kończyn dolnych, następnie śledzi przepływ kontrastu  w czasie rzeczywistym i wpływa na jego przebieg w zależności od stanu klinicznego pacjenta.

Ta aparatura umożliwia nam również skrócenie czasu operacji – dodaje Jerzy Pieniążek. Chirurdzy mają do dyspozycji 56 calowy monitor, na którym jednocześnie wyświetla się 8 wysokiej jakości  obrazów. A na nich wyniki badań m.in.: CT, MR czy USG. Mogą śledzić i analizować obraz w technice 3D, a dzięki temu – szybko i precyzyjnie postawić diagnozę. To również przekłada się na redukcję dawki promieniowania zarówno dla pacjentów, jak i operatorów.

Allura Xper Fd20 ma jeszcze coś, czego nie mają inne urządzenia - możliwość wykonywania resuscytacji w każdym ustawieniu stołu. W sytuacji zagrożenia życia pacjenta, liczy się każda sekunda.

Dodajmy, że poprzedni angiograf służył pacjentom Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu11 lat, był już mocno wyeksploatowany i nie miał takich możliwości, jak Allura Xper Fd20.

Pieniądze na zakup angiografu przekazał Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

W otwarciu pracowni uczestniczyli: Aleksandra Skowronek, Wicemarszałek Województwa Śląskiego; Aneta Latacz i Andrzej Panek - Wiceprezydenci Bytomia, a także przedstawiciele firmy Philips: Małgorzata Simaan-Zapendowska (Dyrektor Działu Sprzedaży), Izabela Polak (Kierownik Działu Serwisu) i Wiesław Klatt (Dyrektor Linii Biznesowej).


Galeria zdjęć:Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: Urząd Miejski w Bytomiu, fot. Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.