Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
11 grudnia 2018, Waldemar, Damazy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Chcesz wiedzieć co się dzieje w mieście? Zajrzyj do kalendarza imprez miejskich

Szczegółowy kalendarz imprez i wydarzeń miejskich, jakie odbywają się w Bytomiu dostępny jest już w zakładce „Kultura” i „Sport” na miejskiej stronie internetowej. W kalendarzu znajdziecie nie tylko gdzie i kiedy odbywa się interesująca Was impreza, ale również jej organizatora.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Sukces bytomskiego kompozytora

Sukces bytomskiego kompozytora Data publikacji: 13 września 2017



Skomponował ten utwór specjalnie z myślą o Bytomiu. Mowa o ”Gliss Dance” bytomskiego pianisty, kompozytora Adama Wesołowskiego. Artysta zdobył pierwsza nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorski im. Antonína Dvořáka w Czechach.

Jego kompozycja na orkiestrę smyczkową została najwyżej oceniona przez jury konkursu. Utwór skomponowany został w 2014 roku z okazji 10. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. 4 maja 2014 r. został zaprezentowany w Filharmonii Berlińskiej. Publiczność była zachwycona. Premierowej odsłony dokonała Orkiestra Aukso pod batutą Marka Mosia.

Nagrodzoną kompozycję Wesołowskiego będzie można usłyszeć już 30 września w Warszawie na Festiwalu Szalone Dni Muzyki - La Folle Journée de Varsovie, później w Bielsku Białej i 3 grudnia w Katowicach w Sali koncertowej NOSPR, gdzie wykonawcą będzie Morphing Chamber Orchestra Vienna pod kierownictwem Valeriy Sokolova.

Adam Wesołowski jest absolwentem bytomskiej szkoły muzycznej, ukończył studia na Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu im. G. G. Gorczyckiego i zastępcą dyrektora Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia.

Autor: AK
Zdjęcia: fot. Piotr Markowski

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.