Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
16 października 2018, Florentyny, Ambrozego, Gawla

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Sukces bytomianina na konferencji młodych naukowców

Sukces bytomianina na konferencji młodych naukowców Data publikacji: 25 kwietnia 2017Pięć medali zdobyli młodzi polscy badacze podczas Międzynarodowej Konferencji Młodych Naukowców ICYS 2017 w Stuttgarcie. Jednym z laureatów jest Jakub Koszowski – uczeń I Liceum Ogólnokształcącego.

Prezentacja Jakuba, za którą został nagrodzony srebrnym medalem w kategorii fizyka, zrobiła ogromne wrażenie nie tylko na jury, ale także na innych uczestnikach konkursu. Urządzenie „SteadyCam”, które zaprojektował i wykonał Jakub pomaga w nagrywaniu płynnych ujęć podczas biegu, jazdy na deskorolce czy nartach.

Jest ono wahadłem fizycznym z drganiami silnie tłumionymi. Wahadło to może obracać się w każdej płaszczyźnie, ponieważ każde z użytych łożysk ma dokładnie jeden stopień swobody i jest umieszczone w prostopadłych płaszczyznach. Stabilizator jest skuteczny wtedy, gdy nie przenosi drgań ręki na kamerę i trudno go wytrącić z położenia równowagi. Urządzenie ma prostą budowę, jest łatwe w obsłudze i lekkie, co pozwala na używanie go przez długi czas. Stabilizator wygładza ujęcia i dzięki niemu Jakub nagrywa ciekawe filmy np. 360 stopni, których nie byłby wstanie zrobić bez swojego stabilizatora.

O swoim projekcie mówił: Od ponad 6 lat uprawiam sporty ekstremalne m.in. ewolucja na rowerze i hulajnodze, uprawiam freeride. Prowadzę również blog, na którym zamieszczam filmy i zdjęcia. Niestety nigdy nie miałem płynnych ujęć, na których najbardziej mi zależało. Od kiedy zaprojektowałem i stworzyłem urządzenie, które nazwałem „SteadyCam”(od angielskich słów „steady” i „camera”), mój problem się skończył.

Zawody odbywały się w języku angielskim w 5 kategoriach: fizyka, fizyka a ekologia, fizyka inżynieryjna, informatyka oraz matematyka. Podczas odrębnej konkurencji, jaką jest sesja plakatowa, oceniano postery przygotowane przez uczestników ICYS 2017. Ciekawym punktem programu była Noc Kulturowa, dzięki której uczestnicy mogli wzajemnie poznać obyczaje panujące w ich krajach. Szczególnie popularne było wspólne wykonywanie narodowych tańców tradycyjnych.

Autor: AK
Zdjęcia: Od lewej: Urszula Woźnikowska - Bezak, Mikołaj Kawaler, Yulia Makarova, JuliaRothkegel, Jakub Koszow

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.