Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
27 maja 2018, Juliusz, Magdalena, Jan

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Gratka dla miłośników militariów

Ponad 20 grup rekonstrukcyjnych, pokazy walk rycerskich, zabytkowych samochodów militarnych, umundurowania i uzbrojenia oraz możliwość zwiedzania podziemnego, przeciwlotniczego schronu z nowymi wystawami. Tak zapowiada się I Śląski Zlot Grup Rekonstrukcyjnych, który 31 maja o 12.00 odbędzie się w Bytomiu – Miechowicach.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Stulecie miechowickiej parafii

Stulecie miechowickiej parafii Data publikacji: 16 października 2017Przed parafianami kościoła p.w. Bożego Ciała ważne data. Już w najbliższą niedzielę, 22 października odbędą się uroczystości stulecia miechowickiej świątyni, którym towarzyszyć będzie konsekracja nowego ołtarza.

Przypomnijmy, że kościół parafialny pod wezwaniem Bożego Ciała wzniesiony został w latach 1914 - 1917 według projektu architekta Teodora Ehla z Bytomia. Budowę rozpoczęto 1 kwietnia 1914 roku.

Kościół ma 48 metrów długości, 29 metrów szerokości i powierzchnię 777 m2. Budowę ukończono w 1917 rokum, a jego konsekracji dokonał ówczesny arcybiskup wrocławski kardynał Adolf Bertram.

Parafia została erygowana 1 maja 1918 roku. Od 28 sierpnia 1994 roku proboszczem parafii jest ksiądz Henryk Oleś. Parafia prowadzi księgi metrykalne datowane od 1919 roku. Kościół w Miechowicach jest najlepszym i najlepiej zachowanym przykładem budowli neobarokowej w Bytomiu i okolicy. Ze względu na jego wartość , w 1996 r. został wpisany do rejestru zabytków.

Ciekawostką jest, że w czasie remontu wieży kościelnej w roku 1996 natrafiono na dokument historyczny sporządzony 24 lipca 1915 roku przez proboszcza Jana Kubotha. Drugi odnaleziony dokument z 1980 r. sporządzony został przez Józefa Bonczola i dotyczył remontu pokrycia dachowego, w czasie kiedy proboszczem był ks. Hubert Nalewaja.

Jubileuszowa msza święta, której przewodniczyć będzie biskup gliwicki Jan Kopiec, rozpocznie się o 11. 30.

Autor: AK
Zdjęcia: arch.UM Bytom

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.