Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
16 lipca 2018, Maria, Stefan, Eustachy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Wakacje w Bytomiu

Wakacje w mieście wcale nie muszą być nudne! Co roku możemy się o tym przekonać w Bytomiu, w którym kilkanaście instytucji zapewnia dzieciom wakacyjną naukę i rozrywkę na najwyższym poziomie.

Stróżnica

Data publikacji: 10 grudnia 2013Stróżnica, jest to dość znaczne wywyższenie pól zaraz za wsią rozbarską, na Dąbrowskiej drodze, oddalona może z kilkadziesiąt metrów od kolei wąskotorowej.

Nazwę swą ma stąd, że dawnymi czasy na tej górce stała Stróżnica, czyli wieża dla stróża, który z tej wieży we dnie i w nocy pilnie baczył, czy nieprzyjaciel nadchodzi. A gdy nieprzyjaciela dojrzał, to wtenczas zapalał na wierzchu wieży smolne pochodnie i trąbił mocno na rogu, dając tym mieszkańcom Rozbarku i Bytomia znać, że nieprzyjaciel nadchodzi.

[Jacek z Wygiełzowa: Wojsko św. Jadwigi, Bytom 1922, s. 12]
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.