Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
20 stycznia 2018, Fabian, Sebastian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Piłkarze zagrają w turnieju noworocznym

Już po raz trzeci w Hali na Skarpie zobaczymy piłkarzy podczas Noworocznego Turnieju Piłkarskiego. Wśród zespołów zaprezentują się m.in.: GKS Rozbark, Polonia Bytom, Gwarek Tarnowskie Góry oraz Reprezentacja Śląska, w składzie której  zagra Mariusz Śrutwa. Zapraszamy w niedzielę, 21 stycznia.

Zaplanuj ferie w mieście

Jak dotąd zima w tym roku upodobała sobie inne zakątki świata. Nawet jeśli na ferie nie zrobi się biało, zimowa laba, na którą z niecierpliwością czekają uczniowie, nie musi oznaczać nudy. Warto zapoznać się już teraz z ofertą kulturalną i sportową przygotowaną przez miasto.

Stróżnica

Data publikacji: 10 grudnia 2013Stróżnica, jest to dość znaczne wywyższenie pól zaraz za wsią rozbarską, na Dąbrowskiej drodze, oddalona może z kilkadziesiąt metrów od kolei wąskotorowej.

Nazwę swą ma stąd, że dawnymi czasy na tej górce stała Stróżnica, czyli wieża dla stróża, który z tej wieży we dnie i w nocy pilnie baczył, czy nieprzyjaciel nadchodzi. A gdy nieprzyjaciela dojrzał, to wtenczas zapalał na wierzchu wieży smolne pochodnie i trąbił mocno na rogu, dając tym mieszkańcom Rozbarku i Bytomia znać, że nieprzyjaciel nadchodzi.

[Jacek z Wygiełzowa: Wojsko św. Jadwigi, Bytom 1922, s. 12]
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.