Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
21 lipca 2017, Andrzej, Wiktor, Daniel

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Są mieszkania dla młodych

Dziewięć kolejnych lokali mieszkalnych czeka na młodych w ramach piątej edycji programu „Mieszkania dla Młodych” w Bytomiu. Są to mieszkania do remontu, który najemca musi wykonać we własnym zakresie i na własny koszt przed zawarciem umowy najmu.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Głosuj na Górę Miłości

Po raz kolejny jedna z inwestycji wykonanych przez Miejski Zarząd Zieleni i Gospodarki Komunalnej w Bytomiu bierze udział w Plebiscycie „Modernizacja Roku”. Do konkursu zakwalifikowana została przebudowa zieleni w Parku Miejskim im. F. Kachla w Bytomiu na Górze Miłości.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Stoją na straży bezpieczeństwa

Stoją na straży bezpieczeństwa Data publikacji: 12 maja 2017



Pełnicie bardzo odpowiedzialną i niebezpieczną służbę. Mieszkańcy Bytomia mogą na was zawsze liczyć – mówił podczas uroczystości /12 maja/ z okazji Dnia Strażaka Damian Bartyla, prezydent Bytomia. Służycie pomocą, wsparciem i dbacie codziennie o nasze bezpieczeństwo. Pragnę wam podziękować za dotychczasową pracę, poświęcenie i zaangażowanie na rzecz naszego miasta – dodał prezydent Bytomia.

Zawsze ruszają do akcji, by ratować ludzkie życie. Możemy ich zobaczyć praktycznie każdego dnia, kiedy wyjeżdżają na akcję. Biorą udział w interwencjach, mających na celu gaszenie pożarów, pomagają ofiarom wypadków, usuwają skutki anomalii pogodowych oraz walczą z zagrożeniami związanymi z tlenkiem węgla. Niejednokrotnie ocierają się o śmierć, ratując życie innych. Dlatego też strażak to zawód największego społecznego zaufania. Dzisiaj, mimo pełnej gotowości, w siedzibie Państwowej Straży Pożarnej w Bytomiu, odbyły się uroczystości z okazji Dnia Strażaka, podczas których Damian Bartyla, prezydent Bytomia wręczył 33 strażakom nagrody i wyróżnienia. Bytomscy strażacy otrzymali również awanse na wyższe stopnie służbowe oraz medale i odznaki za zasługi dla pożarnictwa i ochrony przeciwpożarowej

Przypomnijmy, że w Komendzie Miejskiej PSP w Bytomiu służbę pełni 108 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych. Całodobową służbę pełni 20 strażaków, którzy mają do dyspozycji 17 samochodów wyposażonych w specjalistyczny sprzęt ratownictwa technicznego, ekologicznego, wodnego, chemicznego, medycznego, a także do akcji wysokościowych. Strażacy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Bytomiu wyjeżdżają średnio, co roku, na terenie Bytomia do ponad 2800 akcji, zaś poza miasto do ponad 100 zgłoszeń, wśród których dominowały: pożary /stanowiły około 30% wszystkich akcji/, wypadki drogowe, usuwanie skutków anomalii pogodowych /burze, podtopienia, zalania, połamane drzewa/, ale także zagrożenia stwarzane przez owady oraz tlenek węgla. Tak duża ilość wyjazdów powoduje, iż jest to najczęściej wyjeżdżająca do akcji jednostka na terenie kraju.

Warto dodać, że w ramach KM PSP w Bytomiu funkcjonuje od 17 lat jedyna w województwie śląskim Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego, która prowadzi specjalistyczne działania ratowniczo-poszukiwawcze z zakresu ratownictwa wodnego. Grupa liczy 48 strażaków w tym 27 nurków z uprawnieniami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz 21 płetwonurków, którzy dysponują specjalistycznym samochodem, łodzią ratowniczą, pontonem oraz sprzętem służącym do nurkowania jak i prowadzenia akcji na powierzchni wody. Średnio corocznie grupa bierze udział w ponad 30 akcjach na terenie województwa.

Na terenie Bytomia funkcjonują również trzy jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej tj. OSP Bytom Górniki, OSP Stolarzowice, OSP Sucha Góra, w których służbę pełni 94 strażaków posiadających uprawnienia do udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Jednostki OSP dysponują 6 samochodami ratowniczo-gaśniczymi wyposażonymi w odpowiedni sprzęt w tym: zestaw hydrauliczny do ratownictwa drogowego, piły do drewna, stali i betonu oraz motopompy. Średnio strażacy z OSP wyjeżdżają do ponad 250 akcji na terenie miasta.

W ostatnim czasie do najpoważniejszych i najtragiczniejszych akcji jakie przeprowadzili strażacy z Bytomia należy zaliczyć wybuch gazu i pożar w budynku wielorodzinnym przy ulicy Skwer Modrzejewskiej 2b oraz pożar mieszkania, poddasza i dachu w budynku mieszkalnym przy ulicy Chrobrego 18.

Bytomscy strażacy nie tylko biorą udział codzienne w akcjach ratujących nasze życie, zdrowie i mienie. Organizują także dla dzieci i młodzieży konkursy wiedzy pożarniczej, zabezpieczają imprezy masowe, biorą udział w licznych szkoleniach, a także zawodach, gdzie zwłaszcza w pływaniu odnoszą spore sukcesy sportowe.

Galeria zdjęć:



Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.