Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 czerwca 2018, Elzbieta, Paula, Marek

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Walczymy z mafią śmieciową

Nasze postulaty to nie tylko puste słowa na papierze. To konkretne propozycje, których wprowadzenie w krótkim czasie pozwoli rozwiązać problem nielegalnego składowania odpadów – mówił prezydent Damian Bartyla podczas dzisiejszej /12 czerwca/ konferencji prasowej.

Gratka dla fanów militariów

Potrwają trzy dni i będą świetną okazją do zobaczenia z bliska wojskowego sprzętu. Śląskie Manewry 2018 to prawdziwa gratka dla miłośników militariów, którzy zjadą do Bytomia z całej Polski. Impreza rozpocznie się 15 czerwca (piątek).

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Gwiazdy zjadą do Bytomia!

Na te kilka dni wypełnionych muzyką z niecierpliwością czekają miłośnicy dobrej zabawy z Bytomia i okolic. Znamy już nazwiska gwiazd, które wystąpią 21-24 czerwca podczas tegorocznych Dni Bytomia.

Bytom apeluje do premiera Morawieckiego w sprawie odpadów

Prawie 300 podpisów w trzy godziny. Bytomianie poparli dziś (10 maja) apel Damiana Bartyli, prezydenta Bytomia do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie zmiany przepisów Ustawy o odpadach i licznie podpisywali się pod petycją.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Stoją na straży bezpieczeństwa

Stoją na straży bezpieczeństwa Data publikacji: 12 maja 2017Pełnicie bardzo odpowiedzialną i niebezpieczną służbę. Mieszkańcy Bytomia mogą na was zawsze liczyć – mówił podczas uroczystości /12 maja/ z okazji Dnia Strażaka Damian Bartyla, prezydent Bytomia. Służycie pomocą, wsparciem i dbacie codziennie o nasze bezpieczeństwo. Pragnę wam podziękować za dotychczasową pracę, poświęcenie i zaangażowanie na rzecz naszego miasta – dodał prezydent Bytomia.

Zawsze ruszają do akcji, by ratować ludzkie życie. Możemy ich zobaczyć praktycznie każdego dnia, kiedy wyjeżdżają na akcję. Biorą udział w interwencjach, mających na celu gaszenie pożarów, pomagają ofiarom wypadków, usuwają skutki anomalii pogodowych oraz walczą z zagrożeniami związanymi z tlenkiem węgla. Niejednokrotnie ocierają się o śmierć, ratując życie innych. Dlatego też strażak to zawód największego społecznego zaufania. Dzisiaj, mimo pełnej gotowości, w siedzibie Państwowej Straży Pożarnej w Bytomiu, odbyły się uroczystości z okazji Dnia Strażaka, podczas których Damian Bartyla, prezydent Bytomia wręczył 33 strażakom nagrody i wyróżnienia. Bytomscy strażacy otrzymali również awanse na wyższe stopnie służbowe oraz medale i odznaki za zasługi dla pożarnictwa i ochrony przeciwpożarowej

Przypomnijmy, że w Komendzie Miejskiej PSP w Bytomiu służbę pełni 108 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych. Całodobową służbę pełni 20 strażaków, którzy mają do dyspozycji 17 samochodów wyposażonych w specjalistyczny sprzęt ratownictwa technicznego, ekologicznego, wodnego, chemicznego, medycznego, a także do akcji wysokościowych. Strażacy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Bytomiu wyjeżdżają średnio, co roku, na terenie Bytomia do ponad 2800 akcji, zaś poza miasto do ponad 100 zgłoszeń, wśród których dominowały: pożary /stanowiły około 30% wszystkich akcji/, wypadki drogowe, usuwanie skutków anomalii pogodowych /burze, podtopienia, zalania, połamane drzewa/, ale także zagrożenia stwarzane przez owady oraz tlenek węgla. Tak duża ilość wyjazdów powoduje, iż jest to najczęściej wyjeżdżająca do akcji jednostka na terenie kraju.

Warto dodać, że w ramach KM PSP w Bytomiu funkcjonuje od 17 lat jedyna w województwie śląskim Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego, która prowadzi specjalistyczne działania ratowniczo-poszukiwawcze z zakresu ratownictwa wodnego. Grupa liczy 48 strażaków w tym 27 nurków z uprawnieniami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz 21 płetwonurków, którzy dysponują specjalistycznym samochodem, łodzią ratowniczą, pontonem oraz sprzętem służącym do nurkowania jak i prowadzenia akcji na powierzchni wody. Średnio corocznie grupa bierze udział w ponad 30 akcjach na terenie województwa.

Na terenie Bytomia funkcjonują również trzy jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej tj. OSP Bytom Górniki, OSP Stolarzowice, OSP Sucha Góra, w których służbę pełni 94 strażaków posiadających uprawnienia do udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Jednostki OSP dysponują 6 samochodami ratowniczo-gaśniczymi wyposażonymi w odpowiedni sprzęt w tym: zestaw hydrauliczny do ratownictwa drogowego, piły do drewna, stali i betonu oraz motopompy. Średnio strażacy z OSP wyjeżdżają do ponad 250 akcji na terenie miasta.

W ostatnim czasie do najpoważniejszych i najtragiczniejszych akcji jakie przeprowadzili strażacy z Bytomia należy zaliczyć wybuch gazu i pożar w budynku wielorodzinnym przy ulicy Skwer Modrzejewskiej 2b oraz pożar mieszkania, poddasza i dachu w budynku mieszkalnym przy ulicy Chrobrego 18.

Bytomscy strażacy nie tylko biorą udział codzienne w akcjach ratujących nasze życie, zdrowie i mienie. Organizują także dla dzieci i młodzieży konkursy wiedzy pożarniczej, zabezpieczają imprezy masowe, biorą udział w licznych szkoleniach, a także zawodach, gdzie zwłaszcza w pływaniu odnoszą spore sukcesy sportowe.

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.