Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
26 kwietnia 2018, Maria, Marcelina, Marzena

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Gdzie jest 100 milionów euro? Większość w Bytomiu!

Na 264 miliony zł opiewają projekty złożone przez Bytom w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji. Większość przeszła już pozytywną ocenę formalną lub zostały wybrane do dofinansowania przez urząd marszałkowski. OSI staje się faktem - pierwsze remonty i projekty miękkie ruszyły.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Nowe oblicze Rozbarku

Życzenia rozbarczan stają się faktem. Będą mieli w swojej dzielnicy rynek, place zabaw i promenadę, a ruch samochodowy na niektórych ulicach będzie ograniczony.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Stoją na straży bezpieczeństwa

Stoją na straży bezpieczeństwa Data publikacji: 12 maja 2017Pełnicie bardzo odpowiedzialną i niebezpieczną służbę. Mieszkańcy Bytomia mogą na was zawsze liczyć – mówił podczas uroczystości /12 maja/ z okazji Dnia Strażaka Damian Bartyla, prezydent Bytomia. Służycie pomocą, wsparciem i dbacie codziennie o nasze bezpieczeństwo. Pragnę wam podziękować za dotychczasową pracę, poświęcenie i zaangażowanie na rzecz naszego miasta – dodał prezydent Bytomia.

Zawsze ruszają do akcji, by ratować ludzkie życie. Możemy ich zobaczyć praktycznie każdego dnia, kiedy wyjeżdżają na akcję. Biorą udział w interwencjach, mających na celu gaszenie pożarów, pomagają ofiarom wypadków, usuwają skutki anomalii pogodowych oraz walczą z zagrożeniami związanymi z tlenkiem węgla. Niejednokrotnie ocierają się o śmierć, ratując życie innych. Dlatego też strażak to zawód największego społecznego zaufania. Dzisiaj, mimo pełnej gotowości, w siedzibie Państwowej Straży Pożarnej w Bytomiu, odbyły się uroczystości z okazji Dnia Strażaka, podczas których Damian Bartyla, prezydent Bytomia wręczył 33 strażakom nagrody i wyróżnienia. Bytomscy strażacy otrzymali również awanse na wyższe stopnie służbowe oraz medale i odznaki za zasługi dla pożarnictwa i ochrony przeciwpożarowej

Przypomnijmy, że w Komendzie Miejskiej PSP w Bytomiu służbę pełni 108 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych. Całodobową służbę pełni 20 strażaków, którzy mają do dyspozycji 17 samochodów wyposażonych w specjalistyczny sprzęt ratownictwa technicznego, ekologicznego, wodnego, chemicznego, medycznego, a także do akcji wysokościowych. Strażacy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Bytomiu wyjeżdżają średnio, co roku, na terenie Bytomia do ponad 2800 akcji, zaś poza miasto do ponad 100 zgłoszeń, wśród których dominowały: pożary /stanowiły około 30% wszystkich akcji/, wypadki drogowe, usuwanie skutków anomalii pogodowych /burze, podtopienia, zalania, połamane drzewa/, ale także zagrożenia stwarzane przez owady oraz tlenek węgla. Tak duża ilość wyjazdów powoduje, iż jest to najczęściej wyjeżdżająca do akcji jednostka na terenie kraju.

Warto dodać, że w ramach KM PSP w Bytomiu funkcjonuje od 17 lat jedyna w województwie śląskim Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego, która prowadzi specjalistyczne działania ratowniczo-poszukiwawcze z zakresu ratownictwa wodnego. Grupa liczy 48 strażaków w tym 27 nurków z uprawnieniami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz 21 płetwonurków, którzy dysponują specjalistycznym samochodem, łodzią ratowniczą, pontonem oraz sprzętem służącym do nurkowania jak i prowadzenia akcji na powierzchni wody. Średnio corocznie grupa bierze udział w ponad 30 akcjach na terenie województwa.

Na terenie Bytomia funkcjonują również trzy jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej tj. OSP Bytom Górniki, OSP Stolarzowice, OSP Sucha Góra, w których służbę pełni 94 strażaków posiadających uprawnienia do udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Jednostki OSP dysponują 6 samochodami ratowniczo-gaśniczymi wyposażonymi w odpowiedni sprzęt w tym: zestaw hydrauliczny do ratownictwa drogowego, piły do drewna, stali i betonu oraz motopompy. Średnio strażacy z OSP wyjeżdżają do ponad 250 akcji na terenie miasta.

W ostatnim czasie do najpoważniejszych i najtragiczniejszych akcji jakie przeprowadzili strażacy z Bytomia należy zaliczyć wybuch gazu i pożar w budynku wielorodzinnym przy ulicy Skwer Modrzejewskiej 2b oraz pożar mieszkania, poddasza i dachu w budynku mieszkalnym przy ulicy Chrobrego 18.

Bytomscy strażacy nie tylko biorą udział codzienne w akcjach ratujących nasze życie, zdrowie i mienie. Organizują także dla dzieci i młodzieży konkursy wiedzy pożarniczej, zabezpieczają imprezy masowe, biorą udział w licznych szkoleniach, a także zawodach, gdzie zwłaszcza w pływaniu odnoszą spore sukcesy sportowe.

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.