Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 grudnia 2018, Olimpia, Łukasz, Jolanta

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Stażyści z Szombierek ponownie w Hiszpanii

Stażyści z Szombierek ponownie w Hiszpanii Data publikacji: 24 listopada 2017Od początku roku szkolnego Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących  organizuje staże zagraniczne w Hiszpanii.

Najpierw, na początku września na dziesięciotygodniową praktykę pojechali do Grenady zeszłoroczni absolwenci. Następnie 15-osobowa grupa uczniów klas trzecich wyjechała na miesięczny staż do Sewilli, a obecnie na podobnym stażu w Grenadzie są młodzi informatycy.

Staże mają na celu zdobycie praktycznego doświadczenia zawodowego, poprzez pracę w przedsiębiorstwach informatycznych. Są to firmy zajmujące się grafiką komputerową, sieciami komputerowymi, serwisem sprzętu komputerowego oraz projektowaniem stron i aplikacji internetowych.

Wwolnym czasie bytomianie odwiedzają takie miasta jak Sewilla, Kordoba, Malaga, Gibraltar, Sierra Nevada. Podczas mobilności duży nacisk kładziony jest również na kurs języka hiszpańskiego. Staże to z pewnością solidna lekcja prawdziwego, dorosłego życia. I nie chodzi tylko o zdobyte umiejętności zawodowe, lecz również nowe postawy, kompetencje organizacyjne i społeczne
- mówi Artur Lubos,dyrektor szkoły.

Do najważniejszych można zaliczyć: umiejętność organizacji miejsca i czasu pracy, pracy w zespole, podziału odpowiedzialności, poniesienia odpowiedzialności za podejmowane działania, przewidywania skutków podejmowanych działań, budowania i utrzymywania dobrych relacji ze współpracownikami, komunikacji w społeczeństwie hiszpańskim, zdolność dzielenia mieszkania z innymi współlokatorami, wzrost pewności siebie, nabycie otwartości i tolerancji w stosunku do odmiennych kultur, nawiązanie nowych znajomości, itd.

Warto przypomnieć, że wspomniane mobilności uczniów są częścią znacznie większego przedsięwzięcia. W zeszłym roku do Hiszpanii poleciała również 15-osobowa grupa informatyków, a za 3 miesiące do Irlandii wyruszą mechatronicy oraz ekonomiści z ZSTIO. Po wakacjach wszystko zacznie się oczywiście od nowa.

Strategia pracy szkoły skupia się w dużej mierze na realizacji staży zagranicznych, dlatego corocznie ok. 50 uczniów szkoły różnych kierunków uczestniczy w tego typu inicjatywach. Projekt „Zwiększ swoje szanse na zatrudnienie w swoim zawodzie po zakończeniu edukacji” realizowany jest dzięki wsparciu Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus+ - Kształcenie i szkolenia zawodowe.

Autor: AK
Zdjęcia: arch.ZSTiO

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.