Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 grudnia 2017, Laura, Boguslaw, Gracjan

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Przedsiębiorcze dzieciaki zapraszają na jarmark

Chcesz odetchnąć od domowych obowiązków, których bez liku przed świętami? Nie masz jeszcze stroika i innych choinowych cacek? Przyjdź na Jarmark Bożonarodzeniowy organizowany w środę, 20 grudnia przez Szkołę Podstawową nr 45 w Szombierkach.

Stażyści z Szombierek ponownie w Hiszpanii

Stażyści z Szombierek ponownie w Hiszpanii Data publikacji: 24 listopada 2017Od początku roku szkolnego Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących  organizuje staże zagraniczne w Hiszpanii.

Najpierw, na początku września na dziesięciotygodniową praktykę pojechali do Grenady zeszłoroczni absolwenci. Następnie 15-osobowa grupa uczniów klas trzecich wyjechała na miesięczny staż do Sewilli, a obecnie na podobnym stażu w Grenadzie są młodzi informatycy.

Staże mają na celu zdobycie praktycznego doświadczenia zawodowego, poprzez pracę w przedsiębiorstwach informatycznych. Są to firmy zajmujące się grafiką komputerową, sieciami komputerowymi, serwisem sprzętu komputerowego oraz projektowaniem stron i aplikacji internetowych.

Wwolnym czasie bytomianie odwiedzają takie miasta jak Sewilla, Kordoba, Malaga, Gibraltar, Sierra Nevada. Podczas mobilności duży nacisk kładziony jest również na kurs języka hiszpańskiego. Staże to z pewnością solidna lekcja prawdziwego, dorosłego życia. I nie chodzi tylko o zdobyte umiejętności zawodowe, lecz również nowe postawy, kompetencje organizacyjne i społeczne
- mówi Artur Lubos,dyrektor szkoły.

Do najważniejszych można zaliczyć: umiejętność organizacji miejsca i czasu pracy, pracy w zespole, podziału odpowiedzialności, poniesienia odpowiedzialności za podejmowane działania, przewidywania skutków podejmowanych działań, budowania i utrzymywania dobrych relacji ze współpracownikami, komunikacji w społeczeństwie hiszpańskim, zdolność dzielenia mieszkania z innymi współlokatorami, wzrost pewności siebie, nabycie otwartości i tolerancji w stosunku do odmiennych kultur, nawiązanie nowych znajomości, itd.

Warto przypomnieć, że wspomniane mobilności uczniów są częścią znacznie większego przedsięwzięcia. W zeszłym roku do Hiszpanii poleciała również 15-osobowa grupa informatyków, a za 3 miesiące do Irlandii wyruszą mechatronicy oraz ekonomiści z ZSTIO. Po wakacjach wszystko zacznie się oczywiście od nowa.

Strategia pracy szkoły skupia się w dużej mierze na realizacji staży zagranicznych, dlatego corocznie ok. 50 uczniów szkoły różnych kierunków uczestniczy w tego typu inicjatywach. Projekt „Zwiększ swoje szanse na zatrudnienie w swoim zawodzie po zakończeniu edukacji” realizowany jest dzięki wsparciu Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus+ - Kształcenie i szkolenia zawodowe.

Autor: AK
Zdjęcia: arch.ZSTiO

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.