Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 lipca 2018, Aneta, Bogdan, Aleksy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Stawiamy na zawód

Stawiamy na zawód Data publikacji: 11 marca 2016Ponad 1100 miejsc w 35 oddziałach na 50 kierunkach kształcenia czeka na uczniów ostatnich klas gimnazjalnych w nowym roku szkolnym w Bytomiu. Technik lotniskowy służb operacyjnych, technik przemysłu mody, to tylko niektóre nowo wprowadzone. Już w najbliższy wtorek /15 marca br./ będzie można się zapoznać z szeroką ofertą edukacyjną bytomskich placówek podczas Targów Edukacyjnych w Hali na Skarpie przy ul. Frycza Modrzewskiego.

W Bytomiu obok tradycyjnych zawodów, takich jak mechanik samochodowy, elektryk czy kucharz, na uczniów z naszego miasta i nie tylko, czekają zupełnie nowe kierunki. Warto tu wymienić otwierany w nowym roku szkolnym w Technikum nr 4 kierunku technika lotniskowych służb operacyjnych czy technika przemysłu mody w Zespole Szkół Administracyjno-Ekonomicznych i Ogólnokształcących.

I tak w Techniku nr 1, młodzież może kształcić się w zawodach kelnera, technika usług gastronomicznych, technika hotelarstwa. Ciekawą ofertę ma też wspomniane Technikum nr 4, gdzie uczniowie uczą się takich fachów, jak technik awionik, technik eksploatacji portów i terminali czy technik cyfrowych procesów graficznych. W Technikum nr 5 (Zespół Szkół Administracyjno-Ekonomicznych i Ogólnokształcących), na uczniów czekają miejsca w klasach kształcących w zawodach: technika ekonomisty, handlowca, logistyka, spedytora, a nawet technika organizacji reklamy oraz technologii odzieży. Także w Bytomiu kształcić się mogą wszyscy ci, którzy mają smykałkę do samochodów i motocykli.

Mechaników rekrutuje Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 3 oraz Technikum nr 3. Bytomskie zasadnicze szkoły zawodowe dla młodzieży oferują m.in. kształcenie w takich zawodach, jak: kucharz ( ZSZ nr 1), sprzedawca (ZSZ nr 7), krawiec (ZSZ nr 8), fryzjer (ZSZ nr 7) oraz w klasach wielozawodowych, gdzie można kształcić się w każdym zawodzie – nawet tak rzadkim jak: kominiarz, blacharz czy lakiernik.

Młodzi są coraz bardziej świadomi, że mając konkretny fach w ręku, łatwiej im będzie odnaleźć się na wymagającym rynku pracy. Trzeba tu podkreślić rolę szkół w promowaniu kształcenia zawodowego. Między innymi dzięki takim przedsięwzięciom, jak Zawód od podszewki, podczas którego organizowane są spotkania młodzieży z profesjonalistami np. z dziedziny gastronomii, hotelarstwa czy turystyki. Są lekcją motywacji, dają uczniom możliwość spojrzenia na swój przyszły zawód oczami osoby, która odniosła sukces – mówi Mariusz Fiszer, kierownik Referatu Organizacyjnego Wydziału Edukacji UM w Bytomiu.

Warto zaznaczyć, że w trzecich klasach bytomskich gimnazjów uczy się obecnie ponad 1220 uczniów. Decyzję o wyborze szkoły średniej muszą podjąć do 26 czerwca.

Z ofertą bytomskich szkół ponadgimnazjalnych będzie można się zapoznać już we wtorek, 15 marca podczas Targów Edukacyjnych w Hali na Skarpie przy ul. Frycza Modrzewskiego. Targi potrwają od 9.00 do 14.00. Z kolei drugiego dnia /16 marca/ na zainteresowanych czekać będą wystawcy z uczelni wyższych. Drugi dzień targów odbędzie się od 9.00 do 14.00 w Zespole Szkół Mistrzostwa Sportowego przy ul. Powstańców Śląskich 2.

Autor: AK
Zdjęcia: arch. UM Bytom. T.Szemalikowski

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.