Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
14 grudnia 2018, Alfred, Izydor

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Stary rok szkolny w nowej szkole

Stary rok szkolny w nowej szkole Data publikacji: 5 marca 2018Koniec niepewności rodziców i nauczycieli. 32 uczniów Społecznej Zintegrowanej Szkoły Sportowej w Bytomiu zasiadło dziś (5 marca) w ławkach Szkoły Podstawowej nr 26. Miasto, na prośbę rodziców i wychowawców, zaoferowało im miejsca w szkole, a nauczycielom - zatrudnienie. Wiceprezydent Bożena Mientus, wiceprezydent Aneta Latacz, naczelnik Wydziału Edukacji UM Aldona Kopczyńska i dyrektor ZSO nr 5 Alfred Kijowski omawiali dziś z rodzicami uczniów szczegóły dotyczące przenosin dzieci do nowej szkoły.

Zorganizowanie w środku roku szkolnego nowych oddziałów klasowych w trybie pilnym było konieczne po tym, jak 22 lutego nauczyciele społecznej szkoły złożyli wypowiedzenia z pracy, argumentując, że nie otrzymują wypłaty. Aby zapewnić uczniom ciągłość nauki, rodzice i nauczyciele zwrócili się z prośbą o pomoc do władz miasta.

Rodzicom zależało, by uczniowie zostali przeniesieni do innych szkół całymi klasami. Nasze dzieci już się znają, dobrze się czują w swoim towarzystwie i mają zaufanie do nauczycieli - argumentował a jedna z matek. Dodajmy, że uczniowską brać społecznej Zintegrowanej Szkoły Sportowej stanowią w dużej części dzieci niepełnosprawne ruchowo, autystyczne czy z zespołem Aspergera.

Miasto zaproponowało dzieciom miejsca w budynku Szkoły Podstawowej nr 26. Szkoła jest po termomodernizacji, ma dobre zaplecze, a sale w trybie pilnym zostały dostosowane do potrzeb uczniów niepełnosprawnych. Nauczyciele, którzy w SZSS złożyli wypowiedzenia z pracy także nie zostali bez pomocy. Zostali zatrudnieni zgodnie z Kartą Nauczyciela i kwalifikacjami. chodzi przede wszystkim o to, by dzieciom w trakcie roku szkolnego nie zmienili się nie tylko koledzy z klasy, ale również kadra pedagogiczna. Większość nauczycieli przystała na tę propozycję. Na razie mają umowy do końca roku szkolnego.

Rozwiązano również problem odległości pomiędzy dwiema placówkami. Szkoła Podstawowa nr 26 mieści się w Miechowicach, a Społeczna Zintegrowana Szkoła Sportowa ms lokalizację na Osiedlu Arki Bożka, dlatego miasto zaoferowało transport. Dzieci o określonych porach dowozić będzie autobus.

Wyjaśnijmy. Organem prowadzącym Społeczną Zintegrowaną Szkołę Sportową jest Śląski Związek Uczniowskich Klubów Sportowych w Katowicach. Od 2015 roku miała ona swoją siedzibę w budynku przy ul. Chorzowskiej 22, którego właścicielem jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Od stycznia 2015 r. do grudnia 2017 szkoła otrzymała ponad 3 mln zł. dotacji na działalność (488 tys. zł - rok 2015, 1,2 mln zł - rok 2016, 1,5 mln zł - rok 2017).

Niestety, w 2017 roku organ prowadzący nie dopełnił obowiązku i nie złożył na czas wniosku o udzielenie dotacji na 2018 rok w terminie. Miał na to czas do 30 września 2017 r. W związku z tym, od początku roku 2018 roku szkoła nie otrzymuje dotacji.

Galeria zdjęć:Autor: Iwona Wronka

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.