Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 grudnia 2018, Laura, Boguslaw, Gracjan

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Stanisław Pietrusa

Stanisław Pietrusa Data publikacji: 9 grudnia 2013Bytom to bardzo stare miasto, niedawno obchodziliśmy jego 750. rocznicę. Tutaj zewsząd otacza mnie piękno architektury XIX wieku. Secesja objawia się w zdobieniach kamienic, w rzeźbie, w malarstwie, tworząc spójny pejzaż z wieżami kopalnianymi czy kominami fabrycznymi.

To połączenie skłania do przemyśleń. Z jednej strony przemysł rozwijał to miasto, dawał zarobek wielu ludziom, z drugiej strony niszczył środowisko i poprzez obsunięcia ziemi - zabudowę miejską. Moje ulubione miejsca w Bytomiu to Wzgórze Małgorzatki - widoczne prawie z każdego punktu miasta oraz Rynek z Kościołem Mariackim. Dobrze się stało, że po wielu latach powróciła do nas rzeźba „Lwa śpiącego". Chciałbym, aby odbudowano kościół p.w. św. Wawrzyńca. Powinien powstać niczym feniks z popiołów i na nowo cieszyć swoim widokiem wszystkich ludzi spacerujących w parku miejskim. Ubolewam nad tym, że zostały zniszczone autentyczne dzieła sztuki. Bytom potrzebuje ludzi twórczych, którzy dostrzegą w nim szanse rozwoju. Znajdujemy się na początku nowej drogi, stoją przed nami nowe wyzwania. Kiedyś w Bytomiu wydobywano srebro, kiedy wyczerpały się jego złoża, odkryto węgiel. Teraz przestaje się wydobywać węgiel i trzeba coś znaleźć w jego miejsce.

Stanisław Pietrusa, artysta rzeźbiarz laureat nagrody „Muza 2007"Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.