Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
24 lutego 2018, Maciej, Bogusz, Modest

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Pamiętajmy o Żołnierzach Wyklętych

Przez lata władze komunistyczne próbowały zatrzeć o nich pamięć. Choć byli bohaterami i walczyli o wolną i niepodległą Polskę w czasach reżimu komunistycznego, nie wolno było o nich nawet wspominać. Mowa o Żołnierzach Wyklętych. 1 marca w całym kraju uczcimy ich pamięć. Hołd oddadzą także bytomianie.

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bytomiu

Bytom jest miastem, w którego dziejach złotymi literami zapisały się liczne zwycięstwa bytomskich sportowców. Na kartach historii miasta nie brak sukcesów m.in. w piłce nożnej, hokeju, judo, tenisie stołowym, a także tych najnowszych – sukcesów na ringu bokserskim czy lekkoatletycznych. 

Stać nas na dobre wyniki

Stać nas na dobre wyniki Data publikacji: 8 kwietnia 2016Hokeiści TMH Polonia Bytom tegoroczny sezon zakończyli na ćwierćfinale play-off, w którym ulegli wyżej notowanemu zespołowi GKS-u Tychy. Z kolei nasze dziewczyny wywalczyły w pięknym stylu Mistrzostwo Polski, zaś drużyny młodzieżowe i juniorzy odnoszą sukcesy na arenach krajowych, co potwierdza, że warto inwestować w bytomski hokej. Niewątpliwie jest on jedną ze sportowych wizytówek naszego miasta. O jego przyszłości i planach na kolejny sezon rozmawiamy z Andrzejem Banaszczakiem, byłym zawodnikiem Polonii, a obecnie prezesem bytomskiego klubu.

Jak Pan podsumuje zakończony sezon hokejowy? Czy był on udany dla naszego klubu?

Ze strony organizacyjnej sezon był bardzo udany. Wszystko było dopięte na ostatni guzik. Od strony sportowej również było dobrze. Nasi chłopcy awansowali do play-off, pokazując, że stać ich na dobry wynik. Z kolei nasze hokeistki wywalczyły Mistrzostwo Polski w pięknym stylu udowadniając, że należą do ścisłej czołówki krajowej.

Czy jest jednak coś, czego nie udało się osiągnąć w sezonie?
Tak. Mimo dobrej gry naszych seniorów zajęliśmy 7. miejsce w tabeli po rundzie zasadniczej. To spowodowało, że graliśmy w grupie słabszej i trafiliśmy w play-offie na GKS Tychy. Gdyby udało się nam zająć miejsce w pierwszej szóstce, jestem pewny, że Podhale Nowy Targ, GKS Jastrzębie, Ciarko Sanok i Unia Oświęcim były w naszym zasięgu.

Jakie macie plany na kolejny sezon. Czy powalczycie o pierwszą czwórkę?
Chcemy się rozwijać i budować silny zespół, który w przyszłym sezonie będzie mógł powalczyć o awans do pierwszej czwórki. Aby to osiągnąć musimy się wzmocnić i zatrzymać kluczowych graczy: Filipa Landsmana, Martina Przygodzkiego, Błażeja Salamona i Mateja Cunika.

Kogo chciałby Pan pozyskać przed nowym sezonem. Czy znamy już konkretne nazwiska?

Mamy listę polskich zawodników z którymi już prowadzimy rozmowy. Musimy jednak pamiętać, że klub ma ograniczone środki na transfery, a najważniejsze dla nas jest utrzymanie najbardziej wartościowych graczy w Polonii. Niemniej jednak drużyna będzie wzmacniana, mamy na to jeszcze sporo czasu.

Po dwóch latach drużyna hokeistek znowu jest rewelacją rozgrywek. Co wpłynęło na lepszą grę naszych dziewczyn?
Zmiana trenera z pewnością miała tutaj decydujące znaczenie. Andrzej Secemski obudził w dziewczynach wiarę w sukces i własne możliwości. Dziewczyny już w rundzie zasadniczej udowodniły, że nie mają sobie równych.

Co Pan myśli o powiększaniu Polskiej Hokej Ligi. Czy to dobry pomysł?
Zdecydowanie nie. Uważam, że w PHL powinno grać maksimum dziesięć zespołów. Zwiększanie liczby zespołów z pewnością nie pomoże w rozwoju ligi i może mieć wpływ na zmniejszenie jej atrakcyjności.

Jakie zmiany mogą wejść po czerwcowych wyborach w PZHL?

Przede wszystkim nowy zarząd powinien zdecydować ile zespołów zagra w PHL w sezonie 2016/2017. Ponadto czekamy na decyzję odnośnie liczby obcokrajowców w drużynach i na zmianę przepisu dot. bramkarzy (w sezonie bramkarz z obywatelstwem polskim musiał bronić 50% spotkań). To dla zespołów grających w PHL najważniejsze kwestie na dziś.

Jak Pan ocenia szansę naszych hokeistów na Mistrzostwach Świata pierwszej dywizji, które w kwietniu rozegrane zostaną w Katowicach?
Dla podopiecznych Jacka Płachty będą to bardzo trudne mistrzostwa. Faworytem są z pewnością Słoweńcy i Austriacy, czyli zespoły, które rok temu spadły z elity. Jeśli Polacy dobrze wejdą w turniej, mają szansę powalczyć z nimi o awans.

Rozmawiał: Tomasz Sanecki

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Fot. Andrzej Banaszczak

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.