Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
11 grudnia 2018, Waldemar, Damazy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Srocza Góra

Data publikacji: 10 grudnia 2013Około 1230 roku mieszkał na Rozbarku rodak nasz, św. Jacek, który urodził się w Wielkim Kamieniu w powiecie strzeleckim na Górnym Śląsku. Na Rozbarku, w bliskości miejsca gdzie teraz wspaniały kościół stoi, miał św. Jacek swą pustelnię, czyli mieszkanie, gdyż przez długi czas mieszkał on na Rozbarku i tu swoje nabożeństwa odprawiał.

Jednego razu, gdy św. Jacek miał kazanie, zleciała się wielka liczba srok, które na widok sowy przestraszone tak przeraźliwie poczęły skrzeczeć, iż św. Jacek nie mógł do ludu przemawiać. Toteż święty Kaznodzieja uniesiony tym, że sroki w opowiadaniu słowa Bożego przeszkadzają, podniósł rękę i zawołał:
Kiedy przeszkadzacie w słuchaniu słowa Bożego, to się wynoście tu z tej okolicy na wieczne czasy.

Sroki na ten głos nagle ucichły, a  św. Jacek rozpoczęte kazanie prawił dalej. Sroki teraz milcząc, uchodziły w stronę Sroczej Góry i tam osiadły, ponieważ była ona w dawnych czasach pokryta gęstym lasem. Z wszystkich stron pozlatywały się tamże i pewien czas tam przebywały. A iż ich bardzo wielka liczba była, przeto lud okolicznych wiosek zwał tę górę od tego czasu Sroczą Górą. Po niejakim czasie wyniosły się sroki z okolic Bytomia na wieczne czasy, ale nazwa Sroczej Góry pozostała do dziś.

[Jacek z Wygiełzowa, Wojsko św. Jadwigi, Bytom 1922, s. 5-6]
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.