Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
15 grudnia 2018, Nina, Celina, Walerian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Chcesz wiedzieć co się dzieje w mieście? Zajrzyj do kalendarza imprez miejskich

Szczegółowy kalendarz imprez i wydarzeń miejskich, jakie odbywają się w Bytomiu dostępny jest już w zakładce „Kultura” i „Sport” na miejskiej stronie internetowej. W kalendarzu znajdziecie nie tylko gdzie i kiedy odbywa się interesująca Was impreza, ale również jej organizatora.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Średniowiecze znów w Bytomiu

Średniowiecze znów w Bytomiu Data publikacji: 11 września 2016Już trzeci raz bytomianie mogli się poczuć jak w średniowieczu. W Parku Miejskim im. Franciszka Kachla, na Jarmarku  Średniowiecznym nie zabrakło rycerzy, białogłowych, alchemików oraz kupców.

W tym roku odwiedziły nas bractwa z Warmii i Mazur, byli także rycerze z Warszawy, Chojnic czy Nowego Sącza oraz grupy rekonstrukcyjne ze Śląska. Jedną z nowości tegorocznej imprezy była Bitwa o Most. Specjalnie na tę okazję utworzony został most, który stał się polem walki dla czterech rycerzy – mówi Mirosław Markowski, dowódca bytomskiego stowarzyszenia.

Duże wrażenie zrobił stworzony na potrzeby imprezy obóz z tamtej epoki. Rycerze stanęli w szrankach aby sprwdzić swoje waleczne umiejętności i wyłonić najlepszego. Dla zainteresowanych przygotowano pokazy tkackie, warsztat wyrobu masła czy tworzenia papieru czerpanego. Chętni mogli samodzielnie wykonać swoje naczynie podczas warsztatów garncarskich lub wykuć coś samodzielnie pod okiem kowala.

Dla tych, którzy od walk czy rzemiosła bardziej wolą kuchnię tamtych czasów organizator zapewnił stoiska z poczęstunkiem. Można było spróbować między innymi podpłomyków, czyli najstarszej formy chleba, pieczonej pierwotnie na mocno rozgrzanych kamieniach w ognisku. Nie zabrakło również warzonych według starych receptur piw.

Organizatorem imprezy było Bytomskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej "Leo Corde". Założone w ubiegłym roku, jest jednym z 30 największych w Polsce. Zakładając tę grupę byliśmy przekonani, że miasto z ponad 760- letnią tradycją, zasługuje na drużynę rycerską, która będzie reprezentować je podczas turniejów – powiedział Markowski.
 

Galeria zdjęć:Autor: Arkadiusz Janocha
Zdjęcia: Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.