Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
21 listopada 2017, Albert, Janusz, Konrad

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Sprawdź czy nie masz HCV

Sprawdź czy nie masz HCV Data publikacji: 26 lipca 2016W ramach kampanii „Nie daj się zaskoczyć” oraz przypadającego w czwartek/ 28 lipca/ Światowego Dnia WZW, Fundacja Gwiazda Nadziei organizuje bezpłatne badania anty-HCV dla mieszkańców naszego regionu. Tego dnia z badań będą mogli skorzystać również bytomianie.

Z bezpłatnej diagnostyki może skorzystać każdy, kto 28 lipca zgłosi się do punktu pobrań. W Bytomiu będzie można oddać krew w przychodniach: przy pl. Żeromskiego 1 od 7.00 do 11.15, przy ul. Batorego 16 od 7.30 do 11.30 oraz w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 przy ul. Żeromskiego 7 od 7.00 do 18.00.

Badanie nie wymaga wcześniejszego przygotowania, nie trzeba być na czczo. Nie ma wcześniejszych zapisów ani rejestracji. Wystarczy udać się do laboratorium i poddać się prostemu badaniu, polegającemu na pobraniu krwi. Wynik badania na obecność przeciwciał HCV pacjent odbiera po kilku dniach w laboratorium. 

Dla osób, które odbiorą pozytywny wynik badania anty-HCV, fundacja udostępni pogłębioną diagnostykę - badanie HCV RNA (metodą PCR), które pozwala ocenić, czy wirus nadal jest w organizmie. Około 20% osób, które miało kontakt z wirusem, pokonuje zakażenie własnymi siłami.

Szacuje się, że w Polsce ponad 230 tysięcy osób jest zakażonych HCV, jednak niewiele z nich zostało zdiagnozowanych. Należy też zaznaczyć, że WZW C pierwsze objawy może dać nawet po 20-30 latach od zakażenia, kiedy wirus bardzo uszkodzi wątrobę. Problem ten dostrzega również Światowa Organizacja Zdrowia, która uznała wirusowe zapalenie wątroby typu B i C za jedno z największych zagrożeń epidemiologicznych XXI w.

Zobacz plakat
Zobacz listę punktów badań

Autor: AK

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.