Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
21 września 2018, Hipolit, Mateusz, Daria

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Gratka dla miłośników tramwajów

Wystawa taboru tramwajowego, nauka jazdy tramwajem z instruktorem, pokaz podnoszenia wagonu tramwajowego, występy artystyczne oraz możliwość zwiedzania zajezdni. To tylko nieliczne atrakcje, jakie czekają na wszystkich 22 września z okazji 50-lecia zajezdni tramwajowej w Bytomiu – Stroszku.

800 nowych mieszkań powstanie w Bytomiu

Budowę ponad 800 nowych mieszkań w Bytomiu zapowiedział podczas konferencji prasowej prezydent Damian Bartyla.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Szkody górnicze - wnioski o dokonanie napraw

Przekazujemy informacje pomocne przy ubieganiu się o naprawę szkód górniczych.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Sprawdź czy nie masz HCV

Sprawdź czy nie masz HCV Data publikacji: 26 lipca 2016W ramach kampanii „Nie daj się zaskoczyć” oraz przypadającego w czwartek/ 28 lipca/ Światowego Dnia WZW, Fundacja Gwiazda Nadziei organizuje bezpłatne badania anty-HCV dla mieszkańców naszego regionu. Tego dnia z badań będą mogli skorzystać również bytomianie.

Z bezpłatnej diagnostyki może skorzystać każdy, kto 28 lipca zgłosi się do punktu pobrań. W Bytomiu będzie można oddać krew w przychodniach: przy pl. Żeromskiego 1 od 7.00 do 11.15, przy ul. Batorego 16 od 7.30 do 11.30 oraz w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 przy ul. Żeromskiego 7 od 7.00 do 18.00.

Badanie nie wymaga wcześniejszego przygotowania, nie trzeba być na czczo. Nie ma wcześniejszych zapisów ani rejestracji. Wystarczy udać się do laboratorium i poddać się prostemu badaniu, polegającemu na pobraniu krwi. Wynik badania na obecność przeciwciał HCV pacjent odbiera po kilku dniach w laboratorium. 

Dla osób, które odbiorą pozytywny wynik badania anty-HCV, fundacja udostępni pogłębioną diagnostykę - badanie HCV RNA (metodą PCR), które pozwala ocenić, czy wirus nadal jest w organizmie. Około 20% osób, które miało kontakt z wirusem, pokonuje zakażenie własnymi siłami.

Szacuje się, że w Polsce ponad 230 tysięcy osób jest zakażonych HCV, jednak niewiele z nich zostało zdiagnozowanych. Należy też zaznaczyć, że WZW C pierwsze objawy może dać nawet po 20-30 latach od zakażenia, kiedy wirus bardzo uszkodzi wątrobę. Problem ten dostrzega również Światowa Organizacja Zdrowia, która uznała wirusowe zapalenie wątroby typu B i C za jedno z największych zagrożeń epidemiologicznych XXI w.

Zobacz plakat
Zobacz listę punktów badań

Autor: AK

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.