Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 stycznia 2019, Piotr, Malgorzata

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Chcesz wiedzieć co się dzieje w mieście? Zajrzyj do kalendarza imprez miejskich

Szczegółowy kalendarz imprez i wydarzeń miejskich, jakie odbywają się w Bytomiu dostępny jest już w zakładce „Kultura” i „Sport” na miejskiej stronie internetowej. W kalendarzu znajdziecie nie tylko gdzie i kiedy odbywa się interesująca Was impreza, ale również jej organizatora.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Oscarowy klimat w Bytomiu

Data publikacji: 13 maja 2018Dorota Kobiela, pochodząca z Bytomia reżyserka, malarka, scenarzystka i producentka filmów animowanych opowiadała w sobotę w Biurze Promocji Bytomia o pracy nad nominowanym do Oscara filmie „Twój Vincent”. Dzień później, w Muzeum Górnośląskim otworzyła wystawę, na której możemy prześledzić proces powstawania tego filmu.

Film „Twój Vincent” rozpoczyna się obrazem „Gwieździste niebo” Vincenta van Gogha. Trudno sobie wyobrazić, że aby powstała ta kilkusekundowa scena trzeba było namalować 5000 obrazów. Jeden z malarzy zatrudnionych do tej produkcji malował je przez 18 miesięcy - mówiła podczas spotkania w BPB Dorota Kobiela.

Licznie zgromadzona na spotkaniu publiczność miała wiele pytań do reżyserki, zarówno o dzieciństwo w Bytomiu, zajęcia z plastyki w szkole podstawowej i o obecnych mentorów. Padły również pytania dotyczące wielkiego świata: przyjęcia w Hollywood, spotkań ze znanymi z ekranów telewizorów reżyserami i aktorami oraz o Galę Oscarową. Podczas sobotniego spotkania nie zabrakło również wspomnień osobistych, ponieważ wśród publiczności była osoba, która pamietała znaną obecnie reżyserkę z dzieciństwa.

Sean Bobbitt, producent filmu, opowiadał o kasowym i frekwencyjnym sukcesie filmu na całym świecie. W jednym z miasteczek w USA w trakcie aż 60 seansów kino wypełnione było po brzegi - mówił producent.

Na zakończenie spotkania prowadzący rozmowę Krzysztof Korzeniecki probował podpytać Dorotę Kobielę o plany na przyszłość. Zdradziła ona, że ma pomysł na film dotyczący polskiej tematyki, a tymczasem czeka na otwarcie wystawy w Muzeum Górnośląskim.

Wystawa, której otwarcie nastąpiło w niedzielę /13 maja/ została zaprojektowana i przygotowana przez reżyserów i scenarzystów filmu - Dorotę Kobielę i Hugh Welchmana, kierownika animacji malarskiej Piotra Dominiaka, i kierownika produkcji Tomasza Wochniaka. Do jej powstania przyczynili się także malarze i animatorzy filmu: Dominika Hofman i Krzysztof Nowicki.

Ekspozycję uroczyście otworzyli Dorota Kobiela, reżyserka i scenarzystka filmu, Leszek Jodliński, Dyrektor Muzeum Górnośląskiego i Damian Bartyla, Prezydent Miasta Bytomia, partner projektu. Na otwarciu ekspozycji gościli również współtwórcy filmu i wystawy: Piotr Dominiak, kierownik animacji malarskiej i Tomasz Wochniak, kierownik produkcji.

Wystawę można oglądać w Muzeum Górnośląskim do 30 czerwca. Cena biletu to 16 (bilet normalny) lub 10 złotych (bilet ulgowy). Potem wystawa wyrusza do Chin i Korei.

Przypomnijmy, że film „Twój Vincent” to pierwszy na świecie pełnometrażowy film stworzony z obrazów malarskich. Twórcy przełożyli na język filmu 94 obrazy Vincenta van Gogha, które zostały namalowane w prawie 70 000 wersjach, aby mogla z nich powstać filmowa całość. Każdy z nich namalowany był techniką olejną i wzorowany na sposobie malowania holenderskiego artysty.

FIlm został uhonorowany m.in. Europejską Nagrodą Filmową i dwiema nagrodami Polskiej Akademii Filmowej, był nominowany do Oscarów, Złotych Globów, brytyjskiej nagrody BAFTA i polskich Złotych Lwów.

Partnerem ekspozycji jest gmina Bytom.

Galeria zdjęć:Autor: ww
Zdjęcia: Hubert Klimek-UM BYTOM i Witalis Szołtys-MGB

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.