Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 grudnia 2018, Dariusz, Urban, Gabriela

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Chcesz wiedzieć co się dzieje w mieście? Zajrzyj do kalendarza imprez miejskich

Szczegółowy kalendarz imprez i wydarzeń miejskich, jakie odbywają się w Bytomiu dostępny jest już w zakładce „Kultura” i „Sport” na miejskiej stronie internetowej. W kalendarzu znajdziecie nie tylko gdzie i kiedy odbywa się interesująca Was impreza, ale również jej organizatora.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Spotkanie autorskie w Biurze Promocji Bytomia

Spotkanie autorskie w Biurze Promocji Bytomia Data publikacji: 28 października 2016Na rynku księgarskim pojawiła się nowa powieść obyczajowa spod pióra bytomianki, Urszuli Jaksik. Promocja książki „Odwrócone życie”, odbędzie się w sobotę, 5 listopada o 11.00 w Biurze Promocji Bytomia przy Rynku 7.

Podobnie jak wcześniejsza twórczość tej autorki, powieść porusza najczulsze struny duszy, opowiada o różnych odcieniach życia, nieprzewidywalności losu, poszukiwaniu nadziei, oswajaniu śmierci. Tym razem autorka wprowadziła do swojej powieści ciekawy zabieg dwutorowości fabuły.

Poznajemy równolegle historie dwóch bohaterek, z pozoru niełączące się ze sobą. Akcja toczy się na przemian w Polsce i na Teneryfie. Ewa – młoda dziewczyna, musiała bardzo szybko dorosnąć. Jej matka po śmierci małego synka wpadła w depresję i bez wieści opuściła dom. Ojciec związał się z inną kobietą. Odrzucona Ewa znajduje ukojenie w wielkiej pasji: bieganiu. Aldona ucieka z rodzinnego Śląska na egzotyczną Teneryfę. Zostawia za sobą brzemię trudnego dzieciństwa i pnie się po szczeblach kariery. Boryka się z chorobą syna, który wymaga natychmiastowego przeszczepu. Losy obu kobiet niespodziewanie się przetną.

To nie jest bezrefleksyjne babskie czytadło – zapewniają czytelniczki tej prozy. Świetnie wykreowane postacie, ciekawa konstrukcja, pogłębiony temat postępu medycyny to niektóre z atutów książki. Urszula Jaksik przez wiele lat pracowała w miejskiej bibliotece w Bytomiu. Ukończyła bibliotekoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim.

Debiutowała w 1981 roku w czasopiśmie „Płomyk"” opowiadaniem dla nastolatków. W roku 2004 przyznano jej główną nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Złote pióro” za opowiadanie „Zakopany topór”. Otrzymała też „Literacką Przepustkę Zwierciadła” – wyróżnienie w konkursie literackim na dziennik „Dzień po dniu” zorganizowany przez pismo „Zwierciadło” (2004). Jednak na poważnie chwyciła za pióro w dojrzałym wieku.

Jej debiutem książkowym jest powieść „Sobotnie popołudnie” z 2008 roku. Życiowym mottem Urszuli Jaksik, które nierzadko determinuje także działania bohaterów jej powieści, jest myśl: „Przegrasz, gdy przestaniesz próbować”. Jak się okazuje, marzenia się spełniają. Kolejne powieści autorki: „Zaułek szczęścia” (2012) i „Dom nad brzegiem oceanu” (2014) zostały wydane w dużych nakładach i ciepło przyjęte.

Autor: AK
Zdjęcia: fot. zdjęcie z okładki

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.